Птичи грип

  • 1 170
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 886
"СЗО : Рискът от разпространение на птичия грип сред хората е „ огромна загриженост “ Главният учен на СЗО изразява опасения относно варианта на H5N1, който има „извънредно висока“ смъртност при хората." https://www.theguardian.com/world/2024/apr/18/risk-bird-flu-spre … rmous-concern-who

 Може да сте чули или прочели за новините около развитието на високопатогенния вирус на птичия грип A(H5N1) или накратко HPAI. Има много дебати доколко „голямо” е всичко около това развитие. При недостига на информация в момента е справедливо да се каже, че никой не знае със сигурност.
Какво знаем и не знаем за тази епидемия от птичи грип? Кратко, ясно и образователно резюме:
Птичи грип: птици, крави, а сега и човек
https://yourlocalepidemiologist.substack.com/p/avian-flu-birds-c … s-and-now-a-human
"Имаше много новини за млечни крави в Тексас, които се разболяват от птичи грип, а сега и човек е болен. Ето какво знаем, какво не знаем и какво може (или не) да означава това.
Хронологичната линия на птичия грип се ускорява
Версията за птичи грип, която става новината, съществува от повече от 20 години. Имаме дори име за него — високопатогенен вирус на птичи грип A(H5N1) или накратко HPAI. При птиците е силно заразно и смъртоносно.
Въпреки че може да зарази хора (обикновено когато човек има пряк контакт с птица чрез, например, лов), вирусът никога не е успял да се разпространи ефективно сред хората.
Но колкото повече този вирус скача от животно на животно или човек, толкова по-голям е шансът той да мутира, за да зарази хората.
" ... останалата част в
Скрит текст:
И нещата се нажежиха напоследък:
•   Птиците претърпяха затишие на заразата от 2016 до 2022 г.
•   Започвайки през 2022 г., САЩ претърпяха най-голямото и най-дългото огнище в историята на САЩ сред птиците, първо сред дивите птици, а след това и домашните птици, като търговските пилета. Тези огнища доведоха до това яйцата да поскъпнат и да са по-трудни за намиране.
•   След това започнахме да откриваме птичи грип при бозайници по целия свят — тюлени, мечки, планински лъвове и лисици, само за да назовем няколко.
Това ни води до днес
Миналата седмица официални лица обявиха, че HPAI инфекции са били открити при крави в няколко млечни ферми в пет щата. След това научихме, че крави в други щати се разболяват, след като бъдат транспортирани от първоначалната ферма, което предполага предаване от крава на крава. Това бележи първата HPAI инфекция при крави в Съединените щати.
Вчера беше публикувана новина, че човек в Тексас е бил заразен с HPAI след тясна работа с кравите.
Това, което знаем
•   Лабораторни учени анализираха вируса, заразил кравите, и откриха:
o   Това е точно същият вирус , който заразява птиците, което предполага, че е прескочил от птица на крава.
o   Този вирус ни е много добре познат. Толкова много, че знаем къде трябва да мутира, за да се разпространява по-добре от човек на човек. Въз основа на предварителния анализ вирусът не е мутирал на ключово място, което е страхотна новина.
•   Заразеният е имал много леки симптоми — възпаление на очите — и е на антивирусно лечение. Това е добра новина, тъй като малкото регистрирани случаи на HPAI при хора са били тежки.
•   Кравата не е прасе , което е страхотна новина. Прасетата са опасни гостоприемници за HPAI, тъй като имат птичи и човешки рецептори. Те са известни като „съдове за смесване“ за грипни вируси. Доколкото знаем, при кравите не е така.
•   Разполагаме с добре установени противогрипни ваксини , които са в процес на разработка и някои натрупани материали, за да направим бързо подходяща ваксина за хора, ако е необходимо. Имаме и антивирусни средства, които могат да помогнат за предотвратяване на инфекции и тежки заболявания.
Какво не знаем
Три основни въпроса, на които учените се опитват да отговорят:
1.   Дали вирусът е мутирал, за да стане по-добре адаптиран към кравите? Това ще изисква повече проучвания, които вече са в ход.
2.   Къде другаде го има? Само няколко ферми са засегнати в момента. Вирусите обаче се разпространяват. Въздействието върху доставките на мляко и цените в бъдеще не е ясно.
3.   Може ли вирусът да се предава нататък? Няма да е изненадващо, ако има повече случаи при хора, които са имали пряк контакт с крави. Това, което не знаем, е дали вирусът ще може да се предава на други хора. Например в последния случай не знаем дали някой от контактите на лицето се е заразил. Епидемиолозите ще следят внимателно това.
Има ли някакъв риск за мен днес ?
В този момент рискът за обикновения човек е близо до нула, освен ако не работите с диви животни, птици или крави.
Въпреки че този вирус засяга производството на мляко на отделните крави, млякото в нашите магазини за хранителни стоки все още е безопасно за пиене. Млякото от болни крави не се допуска в търговската мрежа и млякото се пастьоризира – основна стъпка за безопасност, при която млякото се нагрява, за да убие патогени, включително грипни вируси.
Суровото мляко едва ли е безопасно и определено не се препоръчва поради други рискове за здравето .

Очите на общественото здравеопазване са насочени към този израстък на HPAI от десетилетия и птичият грип намира все повече бозайници около нас. Това е обезпокоително, но учените продължават да обръщат голямо внимание. Междувременно може да е разумно бързо да приложите поуките, извлечени от извънредната ситуация с Covid-19. Времето за подготовка е сега.

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки в България.
"Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40%", съобщи тревожни данни в интервю за БНР Ивайло Гълъбов, който оглавява Съюза на птицевъдите."
https://bnr.bg/horizont/post/101979440

154 000 кокошки са с птичи грип в Асеновград. Всичките ще бъдат умъртвени по хуманен начин https://bnr.bg/horizont/post/101978730/ptichi-grip-v-asenovgrad

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 14:47 от pril

# 1
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 319
От 1997г е паниката по птичия грип и вече е част от нормалните рискове за фермерите. Кое точно да коментираме дето не е било изкоментирано последните 27г?

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 4 733
Благодаря, че направи тема за това, Прил. Следя информацията за птичи грип от около година. Прави ми впечатление, че зачестяват случаите на засегнати бозайници.

# 3
  • Мнения: 886
Благодаря за въпроса Eфибуш. Smiley
Може да коментираме както отражението, което това може да има върху цените на пилешко, яйца, мляко, защо не и месо, така и  някои по-важни неща като отражението което има върху популациите на птиците, на диви и питомни животни и възможност да се доближава все по-близо до човека.

Кое е новото.
Ясно се открояват през последните около 3 години варианти на птичи грип, засягащи нови видове.
За разлика от предишната епидемиология на птичия грип, където горещите точки бяха обикновено в Азия, новите горещи точки се появяват в Америка, Европа, Африка.
Вариантът, причиняващ настоящата епидемия сред птици и животни, се "набра скорост" в края на 2020 г. и сега е широко разпространен в световен мащаб.
В миналото огнищата можеха да бъдат контролирани чрез умъртвяване на заразени птици и все по-често споменавания вариант H5N1 щеше да изчезне за известно време. Но това става все по-трудно поради ескалиращите огнища от 2021 г. насам .
Дивите животни вече са в микса. Водолюбивите птици (патици, лебеди и гъски) са основните глобални разпространители на птичия грип, тъй като те мигрират по света по определени маршрути.
Но има нарастващ брой заразени птици, които не са водолюбиви, като дроздове, грабливи птици, които използват различни пътища за прелитане. Притеснително е, че инфекцията се е разпространила и в Антарктида.

H5N1 ескалира по безпрецедентен начин от 2021 г. насам и нарастващ брой бозайници, включително морски лъвове, делфини, тюлени, кози, червени лисици , койоти, мечки, норки (и т.н.), дори домашни кучета и котки, са се заразили по света.
Дивите животни като червените лисици , които живеят в крайградските райони, са възможен нов път на разпространение към ферми, домашни любимци и хора.

Новото е, че млечните крави и кози вече се заразяват с H5N1 и учените се опасяват, че това доближаване към хората на птичият грип може да причини пандемия - когато „влезете в популацията на бозайниците, тогава се доближавате до хората“.
Въпреки всичко до момента вирусите на птичия грип не се разпространяват лесно сред хората.
Но ако птичият вирус мутира, за да се разпространи в хората може да причини пандемия.
Едно притеснение е, че ако птиците или друг бозайник заразят животно като прасе, то може да  „действа” като съд за генетично смесване, който произвежда вируси, които лесно заразяват хората. Пример: свински грип H1N1. (Прасетата могат да бъдат заразени както с човешки, така и с птичи грипни вируси. Ако и двата типа вируси едновременно заразят прасе, патогените могат да разменят гените и потенциално да произведат версия на H5N1, която е по-адаптирана за предаване на и между хората.)

Ето защо H5N1 при добитъка е толкова забележително развитие в сагата за H5N1:
- H5N1 при диви птици: няма или има малко адаптации към бозайници + ниска работа с хора = нисък риск (но опустошително за околната среда)
- H5N1 при домашни птици: няма или има малко адаптации към бозайници + висока работа с хора = известен риск (по-голямата част от глобалните случаи на хора са работили директно с домашни птици)
- H5N1 при диви бозайници: адаптации към бозайници + ниска работа с хора = някакъв риск, но ограничен
- H5N1 с добитък: адаптации към бозайници + висока манипулация(работа с) от хора = висок риск

Добрата новина е, че досега вирусите на птичия грип не са предизвикали сериозни или широкомащабни човешки епидемии, но е нещо, за което трябва да сме бдителни като общество, и част от нашата готовност за пандемия.
Важно е вируса да се наблюдава отблизо, защото цялата ситуация (с бозайниците и все по-голямото разспространение както сред диви, така и сега сред домашни-добитък) е първа, така че не можем да приемем, че знаем как се държи този вирус.

Ако имате желание да прочете повече за това как се развива ситуацията с заразените млечни крави и заразения човек работещ с тях в САЩ, ето няколко статии:

Прессъобщението от CDC можете да намерите тук: https://www.cdc.gov/media/releases/2024/p0401-avian-flu.html

H5N1 птичи грип, открит в Тексас, който очевидно е бил заразен от млечни крави https://www.statnews.com/2024/04/01/bird-flu-h5n1-spread-to-humans-dairy-cattle/

Какво знаем за птичия грип H5N1 при кравите — и риска за хората https://www.statnews.com/2024/04/03/h5n1-bird-flu-in-cows-risk-to-humans/

Работник в млечна ферма в САЩ е заразен, тъй като птичият грип се разпространява сред крави в пет щата
Неочаквани огнища на H5N1 при говеда повдигат трудни въпроси за това как да се предпазят стадата и хората https://www-science-org.translate.goog/content/article/us-dairy- … bg&_x_tr_pto=wapp

Птичият грип може да се разпространява при кравите чрез доене и транспортиране на стадото. Ново предизвикателство за данни предполага път на предаване и някои призиви за ограничаване на едрия рогат добитък https://www.science.org/content/article/bird-flu-may-be-spreadin … rd-transport?s=09

„Човек в Тексас се лекува от [H5N1] птичи грип, вторият случай на заболяване при хора, причинено от силно вирулентен вирус, който вилнее сред болни млечни крави в пет щата. https://www.washingtonpost.com/health/2024/04/01/bird-flu-human-case-cow-texas/  архивна версия на статията https://archive.ph/l9ATX

Вирусът на птичия грип H5N1: Преглед на неговата история и информация относно потенциала му да причини следващата пандемия https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S104518700 … 000774?via%3Dihub

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 20:10 от pril

# 4
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 432
Този вирус е с потрнциал да прескочи междувидовата бариера към хора, т.е. пандемичен потенциал, отпреди 3-4 години поне. Норки, лисици, както и домашните котки, живеещи полусвободно, бяха сериозно застрашени из Европа преди няколко години. Ако не се лъжа, по-миналата година имаше едно дете, починало вследствие на инфекция с този вирус, но не си спомням вече в коя държава беше. Хубавото е, че се размина с ковида във времето, както и че е чувствителен на специфичните противовирусни лекарства. Предполагам готовността за ваксина е факт, само да искат да се ваксинират хората, в случай на епидемични огнища.
Отделно, спазването на правилата за хигиенизиране и термична обработка на птичи продукти може да е от голяма полза за всеки.
Вирусът не е много устойчив на стайна Т, както и при термична обработка, миене 20 сек със сапун и топла вода, обработка със спирт.

Рисковите точки при домашните птици са отглеждането им на открито с достъп на диви птици и до местообитание на водоплаващи, смесено отглеждане на птици със свине, неспазването на хигиенни мерки при гледачите (дори за бабите на село се отнася).

В индустриален мащаб освен гореизброените, от значение са опазването на фуражите от достъп на гризачи, които механично могат да пренасят вирусите, дезинфекцията на всичко, което влиза във фермата, "чистотата" от HPAI на люпилните, от които се внасят яйца за излюпване на нови партиди. След огнище - спазване периода на карантина и добрата дезинфекция. И т.н.

Италианците, примерно, от години не могат да преборят HPAI, хем че от Брекзит насам тяхната лаборатория пое статута на Европейска референтна лаборатория по птичи грип. Много добри диагностици са, но явно сериозно им куцат противоепидемичните мерки по някаква причина.
За България не ми се отваря голяма дума, но в последните 5 години сме с огнища сред птиците поне веднъж годишно, но за щастие не са винаги H5N1 (имаме понякога и H5N8, който не е узрял още да прескача междувидовата бариера). И така ще продължи да бъде, защото системата ни така работи. Последните 2 години затегнаха надзора, но май не се справят блестящо с мерките по почистването след огнище.

Ако HPAI започне да избива към хора и се разпространи, ваксинирайте се, като направят ваксина. Особено важно е за хора над 65 г., както и за деца, и за имунокомпрометирани. Противогрипните препарати са ефикасни, ако започнат да се приемат до 48ми-72ри час след началото на симптомите, така че препоръчвам и бързи тестове да не се пренебрегват при характерна симптоматика, която обичайно се появява в определен ред - отпадналост, главоболие, непоносимост към силна светлина, болка в мускулите, треска, болки в гърло, хрема, кашлица, задух, посиняване на устни и пръсти, нататък вече става зле...
Витамин С също е много важен в процеса на лечение.

А цената на птичите продукти... Не би трябвло да се повлиява, защото държавата и ЕС обезщетява фермерите при унищожаване на птиците. Така е от години и поскъпването на продуктите е по-скоро заради инфлацията, а не толкова заради икономическите загуби, които по принцип не са никак малки. Доста голяма част от фермите в Бг са за патици и произвеждат продукти за износ. При тях инфекцията рядко си проличава, обикновено с диария и спад на тегло, което в повечето случаи отминава, но птиците могат да останат резервоар на инфекцията, докато при кокошките инфекцията е смъртоносна, като в рамките на няколко дни измира цялото стадо в единицата. Освен от нереализирана продукция, загуба за предприемачите е и карантинният срок, в който фермата трябва да остане празна и да пропуснат няколко цикъла на производство.

Абре, мийте си яйцата и ръцете и не го мислете много, много. Само стискайте палци някой никому неизвестен китаец да не изяде нещо твърде сурово!

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 4 733
Мисля, че и тази година имаше случай на заразен човек.

# 6
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 432
Възможно е. Не съм следила новостите напоследък.
В някакъв момент ще гръмне, дано да е по-кротко от предишните 2 грипни пандемии.

# 7
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 319
На 10г по един случай заразен човек, не виждам за какво ги пишеш тези чаршафи освен за да всяваш паника. По животните ходят множество болести, шапът е доста по-опасен и засягащ животновъдството. От човешки грип умират много повече хора. А цената на пилешкото не се е вдигнала съществено от десетиления. В момента няма опасност за хора и няма призив за вземане на мерки за хора, колкото и да го раздухваш.

# 8
  • Мнения: 6 498
Да се коментира темата с насмешка от пълни лаици е грозно.

Но и е вярно, че не е това аудиторията, която да оцени и коментира подобаващо заплахата от H5N1 и някои други грипни подварианти.

Научната общност следи ситуацията много внимателно, H5N1 е гореща тема от повече от година насам в съответните среди. Имаше един пробив при домашни котки в Полша миналото лято-есен, която изправи на нокти научните и медицински среди, но слава Богу се локализира и овладя. Но потенциалът за сериозен проблем е голям и неглижирането е лоша стратегия. Следи се, анализира се, работи се. Дано мерките и действията на съответните институции и власти бъдат адекватни и навременни.

# 9
  • Мнения: 886
"Най-малко 24 000 морски лъва са умрели в Перу, Чили, Аржентина, Уругвай и Бразилия между януари–октомври 2023 г. от високопатогенна инфлуенца по птиците (HPAI) A(H5N1)." https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1477893924000267
"От началото на настоящата панзоотия (2020–2024 г.), причинена от високопатогенна инфлуенца по птиците (HPAI) A(H5N1), са докладвани много тежки огнища по света. Това всъщност е най-голямата панзоотия, свързана с този патоген от появата му в китайското отглеждане на гъски през 1996 г."
(Панзоотия е необичайно широко разпространение на инфекциозно заболяване сред животните, което обхваща територията на цяла страна, няколко страни и дори цял или няколко континента. Терминът е равнозначен с пандемия, който описва хода на инфекциозно заболяване при хората)
"Настоящите данни сочат, че този вирусен щам променя епидемиологичното си поведение; сега засяга огромен брой диви птици и други необичайни гостоприемници като диви бозайници. Това поражда загриженост не само за опазването на дивата природа, но и за общественото здраве, поради предполагаемите зоонозни характеристики на този патоген.
Голямо разнообразие от видове диви бозайници, особено мезо-хищници и морски бозайници, са били заразени с HPAI A(H5N1), причинявайки случаи на смъртност в различни части на света, особено след 2020 г. Заразените бозайници обикновено проявяват тежко остро заболяване, характеризиращо се с неврологични и респираторни признаци, които в крайна сметка водят до смърт; основните находки от аутопсията разкриват пневмония и енцефалит като причина за смъртта"

Тази статия описва много за развитието вируса H5N1 за периода (2020–2023 г.). „В настоящата панзоотика 26 държави са съобщили за > 48 вида бозайници, заразени с вируса H5N1; в някои случаи вирусът е засегнал хиляди отделни животни. Географският район и броят на видовете, засегнати от настоящото събитие, са значително по-големи, отколкото при предишни вълни на инфекция.https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/30/3/23-1098_article
Тази графика от статията е много показателна:
A) Вълни от инфекции с H5N1 при бозайници (2003-2019 г.).
Б) Текуща панзоотична ситуация (2020-2023 г.).


От този предпечат https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2024.04.16.588916v1.full : „Забележително е, че всички HPAI вируси, произхождащи от млекодайни говеда и котки, показват последователни аминокиселинни остатъци в HA гена, за които е документирано, че повишават афинитета на вирусите на птичия грип към рецептори от човешки тип“ „Освен това, тези HPAI вируси, произхождащи от млекодайни говеда и котки, съдържат ключови остатъчни вещества, повишаващи вирулентността. Наличието на тези аминокиселинни мутации поражда основателни опасения относно потенциала за междувидово предаване на хора и други видове бозайници.... Заслужава да се отбележи, че решаващи мутации, свързани с адаптацията на бозайника към гостоприемника и засиленото предаване ... видимо отсъстваха във всички щамове на HPAI вирус, получени от млекодайни говеда и котки. Това наблюдение предполага, че текущият общ риск за човешкото здраве е относително нисък. Наложително е обаче да се признае, че грипните вируси имат способността за бърза еволюция в средата на гостоприемника след заразяването. Скорошен случай при хора с директен контакт със заразени млекодайни говеда разкри генетична промяна (PB2 E627K), показваща потенциала за събития на адаптиране или предаване. Това подчертава динамичния характер на грипните вируси и значението на непрекъснатото наблюдение и бдителност при наблюдение на потенциални заплахи за човешкото здраве.

Във връзка със същото изследване има загриженост и по отношение на очевидната лекота на вируса да навлезе в белите дробове и мозъка на котката ...причинявайки смърт ... от консумация на „замърсено” с вирус мляко.

Как двама ветеринари, откриха, че птичият грип заразява млекодайните говеда в Тексас. (котки)
https://iowacapitaldispatch.com/2024/04/17/two-veterinarians-hun … ickness-whodunit/ част от статията:
Скрит текст:
Но тогава котките започнаха да умират.
Хамбарските котки са често срещани във фермите. Те убиват гризачи, (котките) са компания (на стопаните) и имат нужда от малко помощ, за да оцелеят.
Някои млекопроизводители също ги хранят с мляко от своите крави, а болните крави могат да отделят вируси в млякото си.
„Един мой колега ми каза: „Знаеш ли кое е странно? Отидох в една от моите мандри миналата седмица и всичките им котки бяха изчезнали. Не можах да го разбера – котките обикновено идват в моя ветеринарен камион“, спомня си Петерсен. „И тогава някой ми се обади и каза, че половината от котките му са починали без предупредителн знак, и тогава всички алармени звънци започват да се включват в главата ви.“
Котките са умрели от подуване на мозъка, потенциален резултат от грип. Те нямаха бяс.”
... И все пак Магстад незабавно тества пробите от мляко на Петерсън за грип А - който най-често заразява птиците - преди да изследва храната. Той смяташе, че тестът просто ще изключи птичия грип като потенциална причина, но вместо това го потвърди.
„Бях невероятно изненадан“, каза Магстад.

Щамът на вируса на птичия грип H5N1 е открит в много високи концентрации в сурово мляко от заразените животни (в САЩ), каза СЗО в петък (19.04.2024 г.), въпреки че не е известно колко дълго вирусът може да оцелее в млякото - експертите все още проучват. Принципно пастьоризацията би трябвало да убива вируса.

п.п.
Не очаквах това, точно от теб Ефибуш предвид публикациите ти в темата за "Фауната".
Много информативен пост hala_penka , благодаря за мнението.

Последна редакция: пн, 22 апр 2024, 20:33 от pril

# 10
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 319
Принципно пастьоризацията би трябвало да убива вируса.
Извърташ фактите и всяваш паника чрез внасяне на съмнение. Това е доста по-вредно за хората които и без това консумират пастьоризирано мляко и няма да  хванат птичи грип, но с подобни статии им вредиш на психичното здраве.

# 11
  • Мнения: 886
Нищо не извъртам, а се опитвам да представя обективно фактите. А те са - че все още нямаме конкретни данни за ефективността на пастьоризацията за инактивиране на текущия циркулиращ щам на H5N1 в млякото на засегантите от птичи грип млекодайните крави в САЩ. Не са публикувани данни, които да уверят обществеността, че е безопасно да се пие мляко от тези засегнати ферми. Епидемията в фермите започна през февруари (може и по-рано). US FDA и USDA или не са успели да проведат критични проучвания, или задържат данни или им отнема повече време да изследват това.

И за да успокоим читателите Wink , ето една статия от блога на един канадски ветеринар и мнението му за „Грип H5N1 и пастьоризация: действа ли?” , който пише „Отпуснете се. Наистина няма за какво да се притеснявате" за пастьоризацията и обяснява защо е това мнението му. https://www.wormsandgermsblog.com/2024/04/articles/animals/other … tiondoes-it-work/

H5N1 при насекоми - „Сред негръбначните видове изследванията показват, че домашните мухи ( Musca domestica ) и мухите ( Calliphora nigribarbis ) могат да действат като механични предаватели на H5N1 HPAI и други вируси на птичия грип (AIV).” - Канадска агенция за инспекция на храните https://inspection.canada.ca/animal-health/terrestrial-animals/d … /1375992451039#a1
Проучване: Потенциалът на домашните мухи да действат като вектор на инфлуенца по птиците подтип H5N1 при експериментални условия „Настоящото проучване показва, че мухите могат да носят вируса на AI и могат да действат като механичен вектор на вируса на AI.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7194295/
Обикновено насекомите вектори могат да срещнат външни източници на инфлуенца по птиците, като кацнат върху заразени изпражнения на диви птици и след това предават вируса на други птичи ята. Насекомите вектори също могат да предават вирусни частици между търговски съоръжения и дори директно на други животни и дори хора. Бръмбарите, мухите и комарите всъщност са срещани насекоми-преносители за домашни птици, свине и говеда.
В едно проучване, комарите в заразена с H5N1 птицеферма в Тайланд бяха открити с вируса на птичи грип. Дори беше установено, че вирусът се размножава в телата на комарите! https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18279078/
Японско проучване също показа, че мухите са способни да предават вируса H5N1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3447300/
Датски проучвания показват също, че домашните мухи, които обикновено се срещат във ферми за птици, свине и говеда, са носители на други вируси на птичия грип, като напр. H5N7 и H7N1. https://academic.oup.com/jme/article/48/3/608/883650
Освен H5N1 и птичия грип, насекомите също могат да пренасят други болестотворни патогени като бактерии като E. coli и салмонела, вируси като вируса на болестта на Марек, вируса на инфекциозна бурзална болест и дори гъбични патогени като Aspergillis spp. Най-цитираните вектори на насекоми са мухите и бръмбарите.

Заплахите от пандемия са само страхове, докато не станат реалност. Всичко, което е необходимо, за да се промени драстично ситуацията, е „правилната” мутация.
Птичият грип заразява повече бозайници. Какво означава това за нас?https://www.nytimes.com/2024/04/22/health/birdflu-marine-mammals … are&sgrp=c-cb
„В моята грипна кариера не сме виждали вирус, който да разширява обхвата на гостоприемника си по този начин“, каза Трой Сътън, вирусолог, който изучава птичи и човешки грипни вируси в университета в Пенсилвания.
… Ударът върху морските бозайници, както и върху млекопреработвателната и птицевъдната промишленост е достатъчно тревожен. Но по-голямо безпокойство, казаха експертите, е какво предвещават тези развития: вирусът се адаптира към бозайниците, като се приближава към разпространение сред хората.
Човешката пандемия в никакъв случай не е неизбежна. Поне досега промените във вируса не сигнализират, че H5N1 може да причини пандемия, каза д-р Сътън.
Все пак той каза: „Наистина не знаем как да тълкуваме това или какво означава.“ …
„Така че сега след 20 години пренареждане, вие имате вирус, който всъщност се справя изключително добре с цялото разнообразие от видове птици и бозайници“, каза Винсънт Мънстер, вирусолог.
Всеки нов вид, който носи вируса, създава възможности за H5N1 да продължи да се развива и да проникне в хората.
И вирусът може да се натъкне на мутации, които никой все още не е обмислял, което му позволява да наруши видовата бариера….И все пак, дори вирусът да премине към хората, „може да не видим нивото на смъртност, за което наистина сме загрижени.“

# 12
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 432
Честно казано, с този гугъл преводач всичко звучи много некадърно представено.
Доскоро бях в бранша и съвсем ми е ясно какво казват цитатите, но за един лаик сигурно звучи несвързано. Може поне малко да редактирте, за да се избистри смисълът.

Птичият грип е една от темите, за които има тонове публикации. Може да стигнете до умопомрачение, ако продължавате така.

Мога да се обзаложа, че пастьоризацията унищожава този лошия H5N1, както и всички останали грипни вируси. Остава проблемът за механичното пренасяне на вируса, както от мухи и бръмбари, така и от неизмитите ръце на работницоте във фермите и оборудването. И, да, за никого не е изненада, че мухите пренасят какви ли не патогени.

Терминът птичи грип използваме за H5N1, H5N7, H5N8, H7N1, H7N3 и всички щамове, които са харктерни за птиците, а те са много.
Високопатогенна инфлуенца по птиците (HPAI) наричаме тези щамове на Н5 и Н7, много рядко Н9, които носят характерна мутация (няколко повтарящи се аминокиселини) в хемаглутинина,
които им позволяват по-лесно проникване в клетките-гостоприемници. Има много щамове Н5 и Н7, които не са високопатогенни. Всеки от тях може да е потенциален HPAI, стига да добие тази мутация, дали с генетичен шифт или дрифт.
Геномът на вируса мутира със сравнително висока честота, а освен това е сегментиран, което може да доведе до формулиране на нови щамове при коинфекция от 2 или повече щама в някое животно. До момента свинете са считани за опасен възел, тъй като те са податливи на инфектиране и от характерни птичи, и от характерни човешки вируси и в тях може да се случи смесване на геномните фрагменти, което води до нови вирусни щамове с променен тропизъм - от птици към хора и обратно. Затова птичите стда на село трябва да отглеждаме отделно от прасенцата. В Китай често ги гледат заедно, както и живеят с тях наедно, не поддържат добра хигиена и затова са източник на нови изненади, какъвто беше рН1N1 през 2009.

А USDA не ги мислете, те ще измъдрят нещо, за да си запазят кравите.

# 13
  • Мнения: 886
Две интересни статии за развитието около птичия грип по кравите в САЩ.
 
Ветеринари и изследователи на първа линия казват, че е отнело твърде много време, за да се споделят данни за вирусните промени, разпространението на вируса и безопасността на млякото. Забавяне на данни от страна на USDA.... въпреки че служителите се опитват да защитят обществеността, те също се колебаят да нанесат неоправдана вреда на млечните и говежди индустрии…. Ричард Уеби, изследовател на птичия грип подозира, че агенцията е действала предпазливо поради потенциалното въздействие върху млечната индустрия. „Има много хора, които се занимават с това, и техният поминък, поне на хартия, може да бъде повлиян от всичко, което се намери.“
https://www-science-org.translate.goog/content/article/u-s-gover … mp;_x_tr_pto=wapp
Скрит текст:
В началото на март ветеринарният лекар Барб Петерсен забеляза, че млекодайните крави, за които се грижи във ферма в Тексас, изглеждат болни и дават по-малко мляко, както и че то е без обичайния си цвят и е гъсто. Птиците и котките във фермата също умираха. Петерсен се свърза с Кей Русо от Novonesis, компания, която помага на фермите да поддържат животните си здрави и продуктивни. „Казах, знаете ли, може да звуча като луд човек, носещ станиолова шапка“, спомня си Русо, също ветеринарен лекар, на публичен разговор на 5 април, спонсориран от нейната компания. „Но това малко ми прилича на грип.“
Тя беше права, както Петерсен и Русо скоро научиха. На 19 март птиците във фермата в Тексас дадоха положителна проба за H5N1, високопатогенният птичи грип, който унищожава домашни и диви птици по света повече от 2 години. Два дни по-късно тестовете на краве мляко и котки се оказаха положителни за същия вирус, обозначен като 2.3.4.4b. „Бях в Target с децата си и серия от ругатни излязоха от устата ми“, каза Русо.
Сега, 3 седмици след първата по рода си епидемия от вирус на птичи грип при млекодайни говеда, Русо и други все още са обезпокоени – този път от многото оставащи въпроси относно инфекциите и заплахата, която те могат да представляват за добитъка и хората, и от федерален отговор. Осем американски щата съобщиха за заразени крави, но правителствени учени издадоха малко подробности за това как се разпространява вирусът. В лицето на нарастващите критики относно споделянето на малко генетични данни – които биха могли да покажат как вирусът се променя и потенциала му за по-нататъшно разпространение – Министерството на земеделието на САЩ (USDA) направи необичайно публикуване на 21 април в неделя вечерта на 202 последователности от говеда в публична база данни. (Някои може да са различни проби от едно и също животно.) И въпреки обществените уверения относно безопасността на доставките на мляко в страната, служителите все още не са предоставили подкрепящи данни.
Инфекциите при крави, потвърдени за първи път от USDA на 25 март, бяха „донякъде неудобна истина“, казва Русо. Вземането и тестването на проби, секвенирането на вируси и провеждането на експерименти може да отнеме дни, ако не и седмици, признава тя. Но тя смята, че въпреки че служителите се опитват да защитят обществеността, те също се колебаят да нанесат неоправдана вреда на млечните и говежди индустрии. „Има тънка линия на зачитане на пазара, но също така и позволяване работата да се извършва от научна гледна точка“, казва Русо.
Досега е потвърден само един случай при хора, свързан с едър рогат добитък, а симптомите са ограничени до конюнктивит, известен също като розово око. Но Русо и много други ветеринари са чували анекдоти за работници, които имат розови очи и други симптоми - включително треска, кашлица и летаргия - и не искат да бъдат тествани или прегледани от лекари. Джеймс Лоу, изследовател, който специализира в вирусите на грип по свинете, казва, че политиките за наблюдение на изложените на заразата хора се различават значително в различните държави. „Вярвам, че вероятно има много случаи на хора“, казва той, като отбелязва, че най-вероятно са безсимптомни. Русо казва, че е окуражена, че Центровете за контрол и превенция на заболяванията „ наистина са започнали да се мобилизират и да правят правилното нещо“, включително свързване с държавни и местни здравни отдели, както и ветеринари, за наблюдение на здравето на работниците в засегнатите ферми.
Тъй като фермите в повече щати започнаха да съобщават за заразени млекодайни крави миналия месец, според една теория мигриращите птици пренасят вируса в цялата страна и го внасят многократно в различни млекодайни стада. Но Лоу отхвърля идеята като „някакво фантастично мислене на някои ветеринарни лекари и кравепроизводители“, които се надяват да „защитят индустрията“.
Ричард Уеби, изследовател на птичия грип в Детската изследователска болница Сейнт Джуд , отбелязва, че наличните данни за генетичната последователност на вируса показват че няма информация за мутации, които биха могли да му позволят лесно да премине от птици към крави. На среща на 4 април, организирана от група, известна като Глобална рамка за прогресивен контрол на трансграничните болести по животните, Suelee Robbe Austerman от Националната лаборатория за ветеринарни услуги на USDA каза „ едно разпространено събитие или няколко много тясно свързани разпространени събития“ от птици е по-вероятно. Вирусът на кравата, който USDA определи като 3.13, може след това да се е преместил между фермите, докато южните стада са били преместени на север за пролетта, вероятно разпространявайки се от животно на животно върху оборудването за доене. Лоу отбелязва, че изследователи от щата Айова са извършили аутопсия на заразени крави и не са открили вирус в дихателните им пътища, който да позволи разпространението им по въздуха.
USDA счита H5N1 при домашните птици за „програмна болест“, което означава, че е чуждо за страната и подлежи на разпоредби за контрола му. Но агенцията не е направила такова решение за болестта по кравите, което означава, че федералното правителство няма власт да ограничава движението на говеда или да изисква тестване и докладване на заразени стада или на хора, които работят с тях.
В резултат на това объркването е масово. Информиран източник, пожелал анонимност, казва, че говеда, които са били здрави, когато са напуснали ферма в Тексас, изглежда са пренесли вируса във ферма в Северна Каролина. Това повишава възможността много говеда да са заразени, но безсимптомни, което би направило вируса по-труден за задържане. Доказателствата сочат, че се е разпространил от говедата обратно към домашните птици, казва USDA. Друг източник каза на Science , че птиците са дали положителен тест за щама 3.13 и са били умъртвени във ферма за пуйки в Минесота точно до млечна ферма, която е отказала да тества добитъка си.
Индустрията и ветеринарните лекари носят известна отговорност за объркването, казва Лоу. „Ние дори не се опитахме да изпреварим това нещо“, казва той. „Това е черно петно върху индустрията и професията.“
Уеби също обвинява USDA, че не пуска данни по-бързо. Агенцията направи шест последователности от едър рогат добитък – плюс шест свързани от птици и една от скункс – достъпни в базата данни на GISAID на 29 март, 1 седмица след като научи, че кравите са заразени. Той пусна още една последователност на 5 април, но след това не сподели нищо друго до подаването на данни 16 дни по-късно. Уеби подозира, че агенцията е действала предпазливо поради потенциалното въздействие върху млечната индустрия. „Има много хора, които се занимават с това, и техният поминък, поне на хартия, може да бъде повлиян от всичко, което се намери.“ 
Тийс Куйкен, изследовател на птичия грип в медицинския център Erasmus, казва, че „много оскъдната“ информация, публикувана от правителството на САЩ, има и международни последици. Щатските и федералните органи за здравеопазване на животните разполагат с „изобилие от информация … която [не е] оповестена публично, но би била информативна за здравни специалисти и учени“ в Съединените щати и в чужбина, казва той, „за да могат по-добре да оценят огнището и вземете мерки както за здравето на животните, така и за здравето на хората. Той отбелязва, че дори новите последователности, пуснати от USDA, не включват местоположенията на пробите или датата, на която са взети.
USDA каза в изявление за Science , че ще продължи „да предоставя навременни и точни актуализации“ и че служителите му „работят денонощно“ върху задълбочено епидемиологично разследване, за да определят пътищата на предаване и да помогнат за контролиране на разпространението. С изданието си в неделя вечерта USDA направи необичайния ход да заобиколи GISAID - което изисква влизане и ограничава начина на използване на данните - и вместо това публикува в база данни, управлявана от Националния институт по здравеопазване, до която всеки има достъп и може да прави каквото си поиска . Министерството на земеделието на САЩ обясни, че е направило това „в интерес на обществената прозрачност и гарантиране, че научната общност има достъп до тази информация възможно най-бързо, за да насърчи изследванията на болестта“.
Млечната индустрия е особено притеснена, че продажбите могат да пострадат поради неоправдани страхове, че млякото може да зарази хората с вируса. Администрацията по храните и лекарствата (FDA) заяви, че „ не се притеснява “, че пастьоризираното мляко представлява риск, тъй като процесът „непрекъснато доказва, че инактивира бактерии и вируси, като грип, в млякото“.
Но Лоу казва, че за този специфичен вирус няма данни в подкрепа на това твърдение. Това е „шокиращо“, казва той. „Не би трябвало да е толкова трудно да се получат тези данни. Не знам защо се забавя толкова.“
В изявление до Science FDA каза, че агенцията работи за „подсилване на текущата ни оценка, че търговското предлагане на мляко е безопасно“ и ще сподели данни възможно най-скоро. „Партньорите от правителството на САЩ работят с умишлена бързина върху широк спектър от проучвания, разглеждащи млякото на всички етапи на производството, включително във фермата, по време на преработката и на рафтовете“, се казва в изявлението.
Даниел Перес, изследовател на грипа в Университета на Джорджия, прави свое собствено проучване в епруветка за пастьоризация на мляко, обогатено с различен вирус на птичи грип. Крехката липидна обвивка около грипните вируси трябва да ги направи уязвими, казва той. Все пак той се чуди дали често използваната пастьоризация „висока температура, кратко време“, която загрява млякото до около 72 °C за 15 или 20 секунди, е достатъчна, за да инактивира целия вирус в пробата.
Лоу прогнозира, че с повишени предпазни мерки във фермите, включително по-стриктно почистване на доилното оборудване и края на сезонното движение на добитъка, това огнище вероятно ще изчезне - както често се случва, когато вирусите на птичия грип заразят бозайници, които не са особено добри домакини.
Но той и други изследователи казват, че за да оценят наистина продължаващата заплаха от H5N1 при говедата, те трябва да разберат как този вирус е успял да зарази млекодайните крави на първо място. „В кои клетки се репликира вирусът? Как се придвижва около тялото? Какъв рецептор използва, за да влезе в клетките?“ чуди се Лоу. „Това са наистина интересните въпроси.“

„Съществува „голяма вероятност“ птичият грип да се разпространява в говедовъдните ферми в САЩ от миналата година, предполага нов анализ, който повдига въпроси относно възможностите на Америка за наблюдение на патогени. ... Очевидната способност на вируса да се разпространява между кравите е значителна, защото предоставя повече възможности за неговото развитие, за да заразява по-добре други бозайници, потенциално включително хора.”  https://www.telegraph.co.uk/global-health/science-and-disease/bi … -since-last-year/
Скрит текст:
Съществува „голяма вероятност“ птичият грип да се разпространява в говедовъдните ферми в САЩ от миналата година, предполага нов анализ, който повдига въпроси относно възможностите на Америка за наблюдение на патогени.
Миналия месец щамът H5N1 беше забелязан при крави за първи път, малко преди да бъде открит случай при хора в Тексас . Вирусът, който уби десетки милиони птици по света от 2020 г. насам, впоследствие беше идентифициран в 36 млекодайни стада в осем американски щата, което поражда опасения относно способността му да заразява бозайници.
Американските здравни служители публикуваха геномни данни, взети от заразените говеда в неделя, като преди това казаха, че има доказателства за разпространение на H5N1 между кравите . Анализът на данните обаче показва, че вирусът може да е циркулирал в животните от края на 2023 г.
„Изглежда ми като голяма вероятност това да циркулира в говедата от месеци под носа ни, дори преди първите намеквания, че може да има нещо ново през февруари“, каза професор Майкъл Воробей, биолог от Университета на Аризона, който е произвел Анализът.
„Този общ предшественик може да е съществувал около края на 2023 г.“, добави той в X (бивш Twitter). „Общият предшественик може да е бил в едрия рогат добитък, само с едно въвеждане в едрия рогат добитък и последващо разпространение. Но не можем да изключим многократни скокове по-късно от резервоар, който е предимно птичи."
Очевидната способност на вируса да се разпространява между кравите е значителна, защото предоставя повече възможности за неговото развитие, за да заразява по-добре други бозайници, потенциално включително хора .
Особено безпокойство е дали H5N1 сега може да зарази прасетата, често описвани като „съдове за смесване“ на грипа и което прави по-вероятно вирусът да се разпространи върху хората.
Има също така непотвърдени съобщения, че вирусът е прескочил от крави обратно към птици, което подчертава потенциалната заплаха от рекомбинация – когато различни вируси се сливат и смесват свойствата си, за да създадат нов щам.
Д-р Герлад Паркър, заместник-декан за Global One Health в Колежа по ветеринарна медицина и биомедицински науки, каза, че епидемията при говедата демонстрира необходимостта от подобряване на наблюдението на патогените в САЩ.
„Вирусът е по-широко разпространен от това, което се съобщава... и вероятно е циркулирал сред говедата известно време, преди да бъде признат през февруари, и също така ни казва, че трябва да модернизираме системите за наблюдение по един здравен начин, който интегрира здравето на животните и хората,“ той каза.
Въпроси относно говедовъдството
Понастоящем Световната здравна организация заяви, че рискът за хората все още се счита за нисък, но че усилията за наблюдение трябва да продължат – нещо, което потенциално е възпрепятствано от липсата на достъпна информация, публикувана от Министерството на земеделието на САЩ (USDA), казват експерти.
След нарастващ натиск USDA пусна 239 генетични последователности на грип H5N1 от домашни птици, диви птици и млечни крави в неделя вечерта, което учените се надяваха да им позволят да търсят нови улики за разпространението на вируса.
Данните обаче бяха публикувани без информация, която да показва къде и кога е било заразено всяко животно.
„Това създава ненужни забавяния и освен това вероятно не е пълен набор от всички данни за последователностите, които USDA е събрало досега“, д-р Анджела Расмусен, вирусолог в Организацията по ваксини и инфекциозни болести в Университета на Саскачеван, която участва в анализа от екипа на проф. Воробей.
„Важно е да разберем как това е попаднало в говедата и механизма, по който се разпространява в тях, но непълните метаданни в крайна сметка са пречка за тази цел.“
Някои смятат, че USDA не предоставя информация за защита на търговските интереси на говедовъдството.
Майкъл Остерхолм, директор на Центъра за изследване и политика на инфекциозни болести към Университета на Минесота, каза: „USDA е фокусирано основно върху защитата на животновъдната индустрия и мисля, че това е краткосрочна цел, но дългосрочна грешка.“
На този етап също така не е ясно какви разследвания е извършило USDA, което допълнително замъглява всяко разбиране за това как кравите са се заразили, добави г-н Остерхолм.
В друго развитие, Американската асоциация на практикуващите говеда, група ветеринарни лекари с нестопанска цел, публикува изявление миналата седмица, призовавайки правителствените агенции, диагностичните лаборатории и федералните агенции да наричат вируса при говеда като „Вирус на говежди грип А“, вместо на H5N1.
В публично писмо организацията каза, че това е така, защото те „вярват, че е важно обществото да разбере разликата, за да поддържа доверието в безопасността и достъпността на говеждото и млечните продукти за потребителите“, ход, който беше заклеймен като „ненаучен и опасни“ от вирусолози.
The Telegraph се обърна към USDA за коментар, но не получи отговор.
Говорител обаче каза пред списание Stat: „USDA се е ангажирало с навременното и прозрачно оповестяване на информация, свързана с епидемията, когато стане достъпна. Ще продължим да работим, за да предоставяме навременни и точни актуализации на обществеността, нашите заинтересовани страни и научната общност, когато научаваме повече.“

# 14
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 432
Да де, както писах, USDA ще измъдрят нещо, за да си запазят кравите.

За мен би било изненадващо, ако вълнАта тръгне от САЩ, а не от Азия. Надявам се да покрият претенциите си за кадърност и отговорно отношение.

Ето интересно проследяване на събитията от CDC:
https://www.cdc.gov/flu/avianflu/timeline/avian-timeline-2020s.htm

# 15
  • Мнения: 886
hala_penka - грипът от Канзас от 1918 г. беше преименуван на "испански грип" от САЩ, за да отклони всякаква отговорност.
Казват че свинския грип от 2009 е започнал от Мексико, но дали не е пренесен с импорт на свине от САЩ в Мексико.

Вирусни фрагменти от птичи грип са идентифицирани в проби от мляко, взети от рафтовете на хранителни магазини в Съединените щати, находка, която не предполага непременно заплаха за човешкото здраве, но показва, че вирусът на птичия грип е по-разпространен сред млекодайните стада , отколкото се смяташе досега.
https://www.washingtonpost.com/health/2024/04/23/bird-flu-virus-milk/ и архив за четене https://archive.ph/94SiE#selection-1879.0-1967.244
Скрит текст:
Администрацията по храните и лекарствата заяви във вторник, че е тествала проби от мляко през целия процес на производство на млечни продукти и потвърди откриването на вирусни частици „в някои от пробите“, но отказа да предостави подробности.
Наличието на генетични фрагменти от вируса в млякото не е неочаквано. Пастьоризацията обикновено работи за инактивиране на патогени, каза Дженифър Нуцо, директор на Пандемичния център към Училището по обществено здраве на университета Браун. Обикновено не премахва генетичен материал, каза Нуцо, но обикновено прави патогените неспособни да причинят вреда на хората.
По-голямото безпокойство обаче „е, че се проявява в много повече проби, което означава, че инфекцията е по-широко разпространена в млечните стада, отколкото предполагахме“, каза служител на общественото здравеопазване, който говори при условие за анонимност, за да сподели информация, която все още не е станала публично достояние.
В изявление от четири страници FDA каза, че някои от събраните проби са "показали наличието" на вируса на птичи грип въз основа на тестове, които откриват вирусни частици, но не разграничават дали са активни или мъртви. Намирането на вирус „не означава, че пробата съдържа непокътнат, инфекциозен патоген“, се казва в изявлението на агенцията.
Провеждат се допълнителни лабораторни тестове за отглеждане на вируса в клетки и в оплодени яйцеклетки, като последното е „златен стандарт“ за чувствително откриване на активен инфекциозен вирус, каза FDA. „Важно е, че е необходимо допълнително изследване, за да се определи дали непокътнатият патоген все още присъства и дали остава инфекциозен, което определя дали има някакъв риск от заболяване, свързано с консумацията на продукта“, се казва в изявлението на FDA.
Представители на FDA казаха, че резултатите се очакват през следващите няколко дни до седмици.
„Към днешна дата не сме видели нищо, което да промени оценката ни, че търговското предлагане на мляко е безопасно“, се казва в изявлението на агенцията.
Длъжностни лица и експерти нямаха допълнителни подробности за броя на пробите от мляко, които са били положителни за частици от птичи грип или откъде произхождат пробите.
Въпреки че този щам на птичия грип циркулира повече от 20 години, неговият скок при кравите е повод за сериозно безпокойство, изненадвайки дори дългогодишни наблюдатели на вируса. Повече от две дузини стада добитък в най -малко осем щата са заразени с птичи грип от 25 март насам, което наложи разследвания от федерални и щатски служители.
В продължение на седмици ключови федерални агенции изразиха увереност в безопасността на търговското предлагане на мляко, включително пастьоризираните продукти, продавани в магазините за хранителни стоки. FDA изтъкна данни, показващи, че пастьоризацията инактивира други вируси и посочи проучвания, които показват, че процесът на пастьоризация на яйца - който се извършва при по-ниска температура от тази, която се използва за мляко - дезактивира високопатогенната инфлуенца по птиците.
Международната асоциация на млечните храни, която представлява индустрията за производство и маркетинг на млечни продукти в страната, заяви, че вирусните фрагменти не са „нищо повече от доказателство, че вирусът е мъртъв“.
„Млякото и млечните продукти, произведени и преработени в Съединените щати, са сред най-безопасните в света“, пише говорителят Мат Херик в имейл, добавяйки, че „вирусните фрагменти са просто показателни за това, че пастьоризацията върши работата си ефективно и защитава нашите търговски доставки на мляко. ”
През последните седмици много експерти изразиха увереност, че процесът на пастьоризация гарантира, че няма заплаха за безопасността на доставките на мляко в нацията, но казаха, че федералното правителство все пак трябва да извърши тестове, за да потвърди, че случаят е такъв.
Грипът е „сравнително слаб вирус“, което означава, че „сравнително лесно се инактивира“, каза Ричард Дж. Уеби, вирусолог в Детската изследователска болница St Jude. „Но това е нещо, което трябва да се тества.“
През последните седмици беше докладван един случай на птичи грип при земеделски работник в Тексас , което е едва вторият случай на птичи грип при хора в Съединените щати.
Досега вирусът не е придобил способността да се разпространява ефективно сред хората.
Но тъй като е в състояние да прескача от животно на животно, се увеличават перспективите то да мутира, за да причини продължително предаване от човек на човек – развитие, което може да подхранва пандемия.
Щатските здравни служители са тествали 23 души с грипоподобни симптоми, но само работникът в млекопреработвателния завод в Тексас е дал положителен тест по време на настоящата епидемия. Текущото наблюдение на посещенията в спешните отделения и тестовете за грип в регионите, където е открит птичи грип, не е отбелязало необичайни тенденции в грипоподобни заболявания или възпаление на очите, единственият симптом, изпитван от работника в млекопреработката, според служители в Центровете за контрол на заболяванията и Prevention, които казват, че рискът за широката общественост от птичи грип остава нисък.
Липсата на повече случаи при хора е добър знак, казват здравните власти.
Ключът към овладяването на огнището е в стадата добитък. Изследването на кравите е доброволно. Протоколите на Министерството на земеделието на САЩ ограничават тестването до крави със специфични симптоми и ограничават броя на тестовете на ферма.

И така какво разбираме (към момента) - наличието на вирусна РНК означава, че кравата е имала H5N1 - това НЕ означава, че млякото е инфекциозно. Проблемът е, че това означава, че H5N1 се разпространява широко сред млекодайните крави и както пише един от учените „проблемът тук е липса на прозрачност, колко време отне геномите да бъдат освободени, липса на тестване на асимптоматични говеда...... Всичко това намалява "увереността".” или „USDA/CDC все още не обръщат внимание на това, което авторът на The Great Influenza Джон Бари нарича *фундаментален урок* от пандемията от 1918 г.: „Онези с власт трябва да запазят доверието на обществото. Начинът да направите това е да не изкривявате нищо, да поставите най-доброто лице на нищо, да не се опитвате да манипулирате никого."

Нека да припомним болестта „луда крава” и как след като започва разпространението й „британското правителство настоява(през 1990г.), че болестта не представлява заплаха за хората. Ранен консултативен комитет заявява, че говедата биха били „домакин в задънена улица“. Тогавашният държавен секретар по въпросите на околната среда, храните и селските райони , Джон Гъмър , се появява по телевизията, насърчавайки дъщеря си да яде телешки бургер, и обяви британското говеждо за „напълно безопасно“. Домашните котки започват да умират от вторични продукти от говеждо месо в храната за домашни любимци. Пет вида антилопи умират в британските зоологически градини от невродегенеративни заболявания- енцефалопатии, които са били хранени с търговска храна за добитък. След всичко това британското правителство продължава категорично да настоява, че британското говеждо месо е напълно безопасно и болестта не е заплаха за хората.
Не казвам, че случаят е такъв, но шикалкавенето на USDA е налице.

Ето още една интересна статия „Учените казват, че USDA споделя твърде малко данни твърде бавно за грипа H5N1https://edition.cnn.com/2024/04/23/health/h5n1-usda-gisaid-genet … uences/index.html "Изследователи, които искат да проследят еволюцията и разпространението на H5N1, казват, че публикуваната информация - необработени данни на сървър в САЩ - не е много полезна и е всичко друго, но не и прозрачна. Те също така казват, че публикуването на информация от правителството за огнището, което беше потвърдено при говеда преди почти месец, е болезнено бавно."

Между другото „будни граждани и учени” Wink забелязаха че CDC, добави инструкции за готвене на говеждо месо на 10 април 2024 г. към страницата за птичия грип HPAI. Също така бяха добавени и следните инструкции ''Яденето на сурово или недостатъчно сготвено птиче или говеждо месо може да ви разболее. Освен това хората не трябва да ядат или пият сурово мляко или продукти, направени със сурово мляко.” https://www.cdc.gov/flu/avianflu/prevention.htm#Preparing-food
Говеждото и млечните продукти никога не са били на страницата до избухването на епидемията от птичи грип при млечни крави в САЩ. Защо CDC добавя инструкции за готвене на говеждо месо когато се предполага, че месодайните говеда не са заразени. Ясно е че някои млекодайни отиват в кланицата, но месодайните.

USDA потвърждава, че предаването от крава на крава е фактор за разпространението на птичи грипhttps://www.agweb.com/news/livestock/dairy/new-usda-confirms-cow … -avian-flu-spread
Министерството на земеделието на САЩ заяви тази седмица, че предаването от крава на крава е фактор за разпространението на птичия грип в млечните стада, но все още не знае как точно се разпространява вирусът.
Първо казаха, че трябва да е доилното оборудване (известно още като фомити), което причинява предаване между кравите, а сега признават, че кравите могат да заразят други крави.
Длъжностни лица съобщиха миналия месец, че птичият грип засяга предимно по-възрастните крави, въпреки че допълнителни данни сега показват, че по-младите говеда са били засегнати, каза USDA.
Звучи ли ви познато от една друга пандемия? Дори използват едни и същи редове отново и отново.
Време ли е за „разболява и убива само старите крави с диабет и придружаващи заболявания” или „ще засегне само крави с наднормено тегло”, както и „младите обаче не го разпространяват!”. Интересно кога ще дойде „имунната система на кравите беше потисната след зимно блокиране на закрито и имат имунитетен дълг”.

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 06:05 от pril

# 16
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 432
Калвото и да си говорим тук, няма да променим нито системата, нито политиката на USDA.
Ако се разчуе, че е опасно, американците каквито са тъпи на общо основание, ще спрат да консумират, което ще е крах за търговците. Работата на CDC е тази, да информира и да дава указания за безопасност по хранителната верига. Никой не отрича, че кравите явно се инфектират от вируса, просто искат да избегнат масова истерия и да запазят търговията до максимално дълъг срок. Отделно се опитват деликатно да насочват хората и да ги подготвят за евентуално затягане на мерките. От една страна това е добре, защото няма да е както тук с ковида - нама опасност, няма опасност и изведнъж ходете с маски, полейте се с дезинфектант, ваксинирайте се, затворете се вкъщи. Хората моментално дават отпор заради шока, че така рязко и императивно им се налагат някакви ограничения. От друга страна е засегнат достъпът до реалната информация, от което страдат поклонниците на конспиративната теория. Няма угодия общо взето.

П. П. Инфлуенца вирусите са РНКови, не съдържат ДНК.

# 17
  • Мнения: 886
Мхм – ясно е че USDA е по-скоро "търговска агенция" със специални интереси за насърчаване на селското стопанство, а не на общественото здраве.
Не ли логично ако нещо е опасно да не го консумираш?
Не е ли логично да направиш възможно най-скоро нужните изследвания и да съобщиш резултатите ясно и недвусмислено?
Данните са това, което има значение, за да се подкрепят уверенията на тия агенции. Изглежда като разумно искане.
Изглежда и че трябва да продължим да учим този урок отново и отново.
...да запазят търговията до максимално дълъг срок” - всякакви илюзии, че подход, който би открил този вид огнища много по-рано и бихме реагирали по-бързо, би бил непосилно скъп за нечии джобове, се разсейват от сигурността на бъдещи огнища, които ще имат цени от милиарди или трилиони евро/долари и ще причинят неприемливо страдание.
Сериозно – търговията по-дълго и „да избегнат истерията”, преди здравето на хората.
И с Sars-Cov-2 май така постъпиха – търговията и печалбите преди всичко. Принципът на предпазливост спрямо здравето на хората трябва да бъде на първо място, а не предпазливост да не му се наруши на някой печалбата.
Едно обезпокоително наследство от пандемията с коронавирус е, че имаше твърде много внимание да се каже на обществеността как да се чувства – да се паникьосва или да не се паникьосва – вместо да се споделят факти.
И в един момент се появи последователна политика за защита на икономиката едва ли не на всяка човешка цена, стига никой да не „изпада в паника“ и „търговията” да върви.
Защо толкова много лидери в общественото здравеопазване, правителствени служители и хора от медиите са обсебени от паниката? И сега „без паника“ е основният принцип на общественото здраве.
С вируса на птичия грип H5N1 не виждам изобщо масата хора да се паникьосват и да обръщат какво и да е внимание. А тези, които се интересуват, не се паникьосват, а са загрижени и това е добре от гледна точка на подготовка и превенция. Има разлика между паниката и вземането на необходимите предпазни мерки.
Защо трябва да спим и да не обръщаме никакво внимание на опасни вируси.
Казаха ни „Без паника!“ за Sars-Cov-2 през 2020 г., че не е тук, далече е, не можете да го получите, няма да се разпространи в училищата, че единственият риск е за пътуващите, че ако го получите, ще е леко и т.н. ...и всички помним това и, че това нямаше абсолютно нищо общо със случващото се. Sars-Cov-2 вече е циркулирал много преди да бъде признат. Това почти сигурно ще важи и за птичия грип (дали сега или в недалечно бъдеще), ако не променим подхода си.

Но да се върнем на случващото се в САЩ. Проблемът е фактът, че има толкова много от вируса в кравите, че се появява в млякото в магазините. Ще перифразирам едно мнение което прочетох наскоро - това предполага, че има неоткрити стада, „излъчващи” вирус в млякото. Вирусната РНК е продукт на настояща или съвсем скорошна вирусна инфекция.
Ако кравите са заразени и излъчват вирус, докато не показват забележими клинични признаци на инфекция, тогава епидемията може да е много по-широка, отколкото се смяташе преди и ако не искаме тези огнища да се превърнат в епидемия или пандемия, те трябва да бъде овладяни бързо. Но това не е било ограничено и няма очевидно бързане да се направи това.
Агенциите, водещи този отговор, са се лишили от пълния капацитет на международната научна общност да реагира, като публикуват бавно и непълни данни. Пандемиите са глобални събития по дефиниция. Въпрос на време е да открием заразени крави другаде.
Отглеждането на едър рогат добитък е голям бизнес по света и липсата на бързо споделяне на информация не само вреди на продоволствената сигурност, икономиката и здравето на хората/животните в САЩ, но и предотвратява глобалния отговор на голяма глобална заплаха.
Ако има възникваща заплаха от пандемия, вие използвате всичките си ресурси, за да реагирате възможно най-бързо и ефективно.
Липсата на споделяне на данни и информация тук е позорна и непростима. Глобалната научна общност има знанията за да предотврати нова пандемия. Правителството трябва да помага, а не да пречи.”
Добър момент да напомним на всички какво означава акронимът GISAID: Глобална инициатива за споделяне на всички данни за грипа - преди това Глобална инициатива за споделяне на данни за инфлуенца по птиците.

И както стана ясно, пандемиите са глобални събития и с достъп до пълна, реална и навремена информация, е засегната глобалната научна общност, като повечето едва ли са някакви „поклонници на конспиративна теория”.

Д-р Барб Петерсен (ветеринар) “Имаше недостатъчно докладване на вируса. Разбираемо е, че има много страх. Но всяка мандра, с която съм работила, е имала – с изключение на една – болни хора в същото време, когато са имали болни крави.“ „Да заровим главите си в пясъка и да се надяваме, че този вирус ще изгори сам, няма да проработи. Просто няма“, казва тя. „Това би свалило цялата птицевъдна индустрия, защото това е силно патогенно за тях”

Повечето епидемиолози, вирусолози и някои ветеринари са наясно, че това се развива много, много бързо и има потенциал да бъде много сериозно. На този етап H5N1 изглежда не е направил устойчив скок от човек на човек. Последният анализ предполага, че H5N1 циркулира в стадата крави и вероятно други домашни бозайници от декември 2023 г. и инфекцията е много по-разпространена, отколкото знаем.
Също така можем да разберем от генетиката, че това преминава от птица към бозайник, след това от бозайник към бозайник и след това обратно към птици за по-нататъшно разпространение.

Два статии от български медии:
Не се очаква промяна в цената на яйцата за празниците. Заради разпространението на птичи грип в България, може да има недостиг на българско производствоhttps://bnr.bg/starazagora/post/101981470/ne-se-ochakva-promana- … rsko-proizvodstvo

"Завръщането на птичия грип повишава цените на яйцата по света"
https://www.investor.bg/a/520-zemedelie/393129-zavrashtaneto-na- … yaytsata-po-sveta

Честит Световен ден на пингвините! Stuck Out Tongue Winking Eye
П.п. Благодаря за уточнението hala_penka

# 18
  • Мнения: 886
Никога не е подходящ момент за пиене на сурово мляко. Но сега е наистина лош момент, тъй като птичият грип заразява кравите https://www.statnews.com/2024/04/29/bird-flu-raw-milk-h5n1-risk-us-cattle/
Ако се интересувате от темата добър източник на информация са статиите от Statnews. Повечето са със свободен достъп за четене.

Едно добро обобщение от епидемиолога Katelyn Jetelina „H5N1 актуализация: Трябва да се справим по-добре, по-бързоhttps://yourlocalepidemiologist.substack.com/p/h5n1-update-we-ha … tm_medium=reader2
Подготовката означава да работите за отговорите *сега* (вместо да реагирате) *ако* това скача до предаване от човек на човек.

Резюме и от Celine Gounder с критични данни и нерешени въпроси. (от туитър Thread Reader) https://threadreaderapp.com/thread/1785059630772523229.html

Много подробности за заболяванията, наблюдавани при говеда, котки, свързани с инфекция с H5N1 (птии грип). https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/30/7/24-0508_article Изследванията след смъртта на котки, умрели от H5N1 (птии грип)  в млечни ферми, показват опустошителни ефекти върху сърцето, белите дробове, очите и мозъка. Общо >50% от котките в тази млечна ферма са умрели. „И двете котки са имали микроскопични лезии, съответстващи на тежка системна вирусна инфекция, включително тежък субакутен мултифокален некротизиращ и лимфоцитен менингоенцефалит с васкулит и невронална некроза, умерена субакутна мултифокална некротизираща и лимфоцитна интерстициална пневмония, умерена до тежка субакутна мултифокална некротизираща и лимфохистиоцитна миокардит и умерена су остра мултифокална лимфоплазмоцитна хориоретинит с некроза на ганглийни клетки и отслабване на вътрешния плексиформен и ядрен слой. Извършихме IHC за IAV антиген върху множество тъкани (мозък, око, бял дроб, сърце, далак, черен дроб и бъбрек). Ние открихме положителна IAV имунореактивност в мозъка (интрацитоплазмено, интрануклеарно и аксонално имуномаркиране на неврони), бял дроб и сърце, както и мултифокална и сегментна имунореактивност във всички слоеве на ретината.

Rick Bright пише: „Точно това бих очаквал от високопроходимия птичи грип H5N1 при много бозайници. Това е смъртоносен вирус. Всякакви опити за минимизиране на заплахата от този вирус са безотговорни. Този вирус може да се промени лесно, може да се разпространи бързо и да причини големи вреди. Никога не е имало толкова широко разпространение на този вирус сред бозайниците. Не можем да бъдем прекалено уверени в нашата текуща позиция на готовност за ваксина/антивирусна терапия. Трябва да направим повече. Сега е моментът да се действа, а не когато има повече случаи.

Анализът на проби от птичи грип H5N1 от крави и котки поражда опасения относно разпространението към други животни https://www.cidrap.umn.edu/avian-influenza-bird-flu/analysis-cow … bout-spread-other Микробиологично изследване на проби от крава, мляко и котки в началото на изследването на птичия грип H5N1 в някои от първите засегнати държави установи, че котките са умрели малко след като са били хранени със сурова коластра от болни крави, което подчертава риска от разпространение от крави на други животни чрез замърсено мляко.

USDA казва, че тества говеждо месо за вируса на птичи грип H5N1
https://edition.cnn.com/2024/04/29/health/usda-beef-bird-flu/index.html
Този ход идва, след като една страна, Колумбия,  наложи ограничения  върху говеждо месо и говежди продукти, идващи от американски щати, където млекодайните стада са дали положителен тест за птичи грип.Американската фондация за износ на говеждо месо заяви, че ограниченията „нямат научна основа“. САЩ са най-големият доставчик на говеждо месо за Колумбия, което представлява около 40 милиона долара миналата година, каза фондацията.

Последна редакция: вт, 30 апр 2024, 08:24 от pril

Общи условия

Активация на акаунт