Астрометеорология

С методите на астрологията, може да се изследва и прогнозира и метеорологичното време. При това за по-големи периоди от време. С по-голяма прецизност.

Въведение в астрометеорологията. Методи за астрометеорологичен анализ.

Построява се ингресна или сезонна карта за локацията, която ни интересува. За момента на влизането на Слънцето в зодиакалните знаци Овен, Везни, Козирог и Рак, която важи за конкретното тримесечие и или астрокартографска – за целия свят. За допълнителна информация, карта за всяка една от лунните фази, за прогноза валидна за седем дни.  Общата основна прогноза за времето, се прави по сезонната карта за конкретното тримесечие. Картите на лунните фази се анализират в нейния контекст. Можем да направим астрологичен анализ чрез построяване на такива астрологични карти, при които Слънцето прави ингрес, влиза в първия градус на всеки един от зодиакалните знаци т.е. нещо като месечна прогноза за времето. За специфика – ингрес на Меркурий в зодиакален знак.

Астрокартографията, релокираните сезонни карти, локално-пространствените карти, планетите и мидпойнтите, които са свързани с точката на Овена, (точката на пролетното равноденствие) пък ни дават възможността да прогнозираме и локализираме спецификата на времето в различни части от земното кълбо, в една по-многопластова и мащабна перспектива.

Домовете в астрологичната карта на сезонната или на лунната фаза, се разглеждат като посоки – юг, север, изток, запад. Първи дом е изток, седми – запад, десети – юг и четвърти – север. Зодиакалните знаци и планети, които се намират в тях, в зависимост от тяхната специфика са тези, които предполагат какви ще са метеорологичните условия за конкретната разглеждана локация. Междинните домове, които се намират между тях са съответно комбинация от две географски посоки. Ако има планети, които се намират във втори или осми дом, времето, което е описано от аспектите на планетите, няма да се разиграе на местоположението за което правим карта, а западно или източно от него.

Асцендентът, зодиакалният знак, който изгрява, може да описват общата астрометеорологична прогноза на анализиран период от време, за конкретно местоположение. Планетите, техните аспекти и положение имат първостепенно значение за прогнозиране на метеорологичните условия, знаците второстепенно. Когато става въпрос за домово разположение, то за прогнозиране на метеорологичните условия, разглеждаме планети попадащи в ъгловите домове. Особено тези, които са в тясна връзка с кардиналните оси.

Друго, което се разглежда е смяната на зодиакален знак на Слънце, Венера и Марс, което може да е индикация за промяна на метеорологичните условия. Друг фактор, който се взима под внимание при прогнозиране на времето, са стационарните фази на външните планети или когато те сменят посоката си на движение. Ретроградията при вътрешните преекспонират техните характеристики.

Елемент, в който се намират планетите

– топло и сухо време – огнени зодиакални знаци – Овен, Лъв и Стрелец
– студено и влажно с временно затопляне – земни зодиакални знаци – Телец, Дева и Козирог
– топло с временно захлаждане, сухо време – въздушни зодиакални знаци – Близнаци, Везни и Водолей
– студено и влажно време – водни зодиакални знаци – Рак, Скорпион и Риби

Планетите в астрометеорологията

Слънце – в зависимост от годишния сезон индикира общата насока на прогнозата. Температурата. Когато Слънцето е в аспект с някоя планета, то усилва характеристиката й. Например, ако става въпрос за Юпитер – покачване на температурите, а ако това е Сатурн – понижаване и доста ниски температури.

Луна – основната функция на Луната, както и на Слънцето е да увеличава и „насочва“ действието на планетата, с която е във връзка, особено ако става въпрос за съвпад. Например Луна в тригон с Марс, предполага много топло и сухо време. Такъв аспект, но с Венера е индикация за прохладно и влажно време. Колкото повече аспекти има Луната, толкова и пъти ще се променя времето през периода.

Меркурий – сам по себе си е студен, сух и ветровит, символизира променливото време и ветровете, както и трудно прогнозируемо разваляне на времето, резки промени от студено и влажно време към топло и много сухо. Вятър от лек бриз до ураганни ветрове. Ретроградният Меркурий предполага бури.

Венера – прохладно, влажно с чести валежи, но често и балансира метеорологичните условия, предполага хубаво време. През лятото доминантна Венера може да е показател за хубаво време, без облаци, но с увеличена влажност, дъждове, южен вятър с по-слаб интензитет. Ретроградната Венера увеличава влажността на въздуха.

Марс – увеличаване на температурите, но и много ниски температури, суха, изсушена или вледенена земна повърхност, запрашен и сух въздух. Проливни дъждове, една градушка, силни ветрове. Под негова „опека“ са екстремните времеви условия, още повече когато е в напрегнати аспекти с други планети. Ретроградният Марс е индикация за увеличаване на температурите, засушаване. Също и за топли и сухи, западни ветрове. Марс е предпоставка за големи горещини, още повече ако се намира в зодиакалния знак Лъв. На всеки петнадесет години Марс е в своя максимален перигей (намира се най-близо до Земята) и “ носи“ изключително горещи лета там където прави аспект с меридиана. Когато е в контакт със студени планети е индикация за лошо време. Понякога има и влажност, ако Марс се намира във водни знаци или е в аспект с Венера или Нептун.

Юпитер – горещ и влажен. Той предполага ясно, сухо и топло време, високо атмосферно налягане. Небето в повечето случаи е ясно или с временна облачност, в рамките на средните стойности за периода. Слаб до умерен приятен вятър. Юпитер в конфигурация с Марс или Плутон предполага сушави периоди. Той усилва характеристиките на планетите, с които е в аспект.

Сатурн – студено време и силен влажен вятър, влошаване на метеорологичните условия за по-дълъг период от време, снежни бури, морски бури. Сатурн се свързва от частична облачност до навъсено небе и е индикация е за тъмни и тежки облаци. Свързва се с ниското атмосферно налягане и въздушни потоци, които се движат наобратно на часовниковата стрелка.

Уран – Винаги е индикатор за студено време, често е свързан с бурите и може да е предпоставка за студени, силни, северни ветрове, торнадо, урагани. Индикация е за увеличаване на атмосферното налягане. За светкавици и гръмотевици, мълния, шквал, висока скорост на вятъра. Студени сухи въздушни маси, които през зимата водят до заледявания, а през лятото са във вид на студени фронтове. Студен арктически въздух, студен въздух от по-горните слоеве на атмосферата.   

Нептун – време, което е трудно да бъде определено, влажно време. Активират се подземните води. Индикатор е за въздушни течения, които се движат наобратно на часовниковата стрелка, южни въздушни потоци, за влажност и по-високи температури. Също така символизира циклоните, т.е областите на ниско атмосферно налягане, мъглата и често е активен, тогава когато има торнадо. В зависимост от конфигурацията, Нептун може да е индикация за влажност, бури с дъжд и сняг, гръмотевици и поройни валежи, наводнения. Когато Нептун се намира в ингресната или картата на лунната фаза на меридиана, често има наводнения или голяма облачност.

Плутон – екстремни метеорологични условия. Усилва характеристиката на всяка планета и конфигурация, в която се намира в контакт. Важен е в процеса на трансформация на въздушните маси. Най-често той се свързва с модификацията на посоката и силата на вятъра, затова и активно „съдейства“ за появата на торнадо и за други подобни екстремни метеорологични условия. Свързва се и с повишаването на температурата, което е предпоставка за появата на бури. Може да е индикация за повишени температури, които не съответстват на годишния сезон и местоположение, за което разглеждаме картата и за силна суша.

Използвано съдържание от публикации: Крис Брант Риске, Ким Фарнел и Боян Шойич
Автор и свободен превод: Петя Симеонова

Коментари са забранени.