Майчинство за втората година и минимална работна заплата.

  • 8 377
  • 152
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 10 711
Това още по-брутално, чак да й взима майчинството 🙄
Но това с отделните бюджети определено не е рядко, доста теми има, в които е споделяно точно това - всеки си има приход и си го харчи... Та майчинство е само един кратък период, ако така им е организирано по принцип ежедневието...
За мен е непонятно, от ден едно не сме деляли парите на мои и твои 🙄 даже не знам реално как би се случило.
Но хора всякакви.

# 121
  • Мнения: 15 960
Ако заплатите са отделни, иди-дойди. Но втората година майчинство е минимална заплата, и жената не е длъжна да живее в лишения, защото не гледа комшийското дете, а тяхното собствено. Не че не съм чела тук - ами като взех майчинството, накупих разни неща за детето, платих сметките и напълних хладилника, и то замина. И после едва ли не трябва да искат пари за превръзки от финансовия министър вкъщи, защото той като си ги стиска, винаги има.

# 122
  • Мнения: 101
Защото някой взема да речем 1000 лв и веднага е некадърен а? Много ми е чудно в провинциално градче където работа за над 1000 лв трудно се намира сигурно всички там са некадърни..Много ограничено мислене имат някой хора.Каква работа се предлага на пазара на труда в провинцията и какво заплащане знаете ли? Когато обиколиш 4-5 фирми и ти кажат че ще те осигуряват на МРЗ и ще ти дават още 200-300 лв от горе? Или по добре да се хванем на работа за 650лв и да знаем че сме осигурени на реалния доход и да ядем препечени филийки с маргарин? Защото в малките градове има ограничен брой фирми и нямаш избор да стоиш без работа.... И не нашите заплати са общ бюджет на семейството няма мое няма твое всичко е общо.Много потребители се изказва "ми той сигурно е един какъв си и прави еди к'во си" и се почва с коментарите ми " ми да на една моя приятелка мъжът и той е такъв прави еди к'во си" И те изкарват такъв какъвто в действителност не си

Последна редакция: ср, 26 яну 2022, 09:58 от Антонио 90

# 123
  • София
  • Мнения: 3 210
Съществуват големи градове, дистанционна работа, шок ужас, чужбина дори.
Кадърните хора не се задоволяват с каквото има. Казвам го от позицията на човек, взимал и минимална, и добра заплата.

# 124
  • Мнения: 15 226
Антонио, нали за МРЗ ставаше дума? МРЗ нето е 480 лв. Втората година майчинството беше 380.  Ами ще стиснете малко бузките и ще харчите 100 лв по-малко, вместо да ревеш за морето и почивките. А ти що не станеш майстор - ремонти, парни инсталации, зидария? Там дори на село 1500 месечно не ти мърдат, и то ако бачкаш след основна работа (демек имаш си твърд доход, ако нещо стане) и те мързи. Или тираджия? Въртиш геврека за 4 бона заплата.
Дори продавачи и сервитьори , ако са кадърни, стават управители.
Работят някакви 1-2 години за няма и 500 лв, обаче майчинството трябвало да е, все едно са работили 10 години за 2500. Безобразна наглост.

# 125
  • Мнения: 365
Няма нужда да се хабите и да ми обяснявате къде по колко месеца е майчинството ние живеем в България не в Испания или Великобритания.Защото във Великобритания минимума който може да вземе човек е 150лв на ДЕН а тук минимума е 650 лв на МЕСЕЦ! така че просто няма как да ми сравнявате чужбина с България.
Може ли повече информация по болднатото?

Защо моята жена  да не взема достойно майчинство и за втората година.
Защото не е достатъчно кадърна и компетентна да работи на добро място, затова се хваща на баламска работа, колкото да вземе някой лев. Ти също си некадърен и некомпетентен и бачкаш колкот да са кажи, щом не си в състояние да издържаш и нея, и детето, докато е малко.


Абе разбрал-недоразбрал е и за там и е чувал някакви легенди само.
Доколкото видях, във  Великобритания майчинството е 52 седмици, като първите седмици(май 6, ама не съм сигурен) взимаш 90% от заплатата си, а после по около 160 евро на СЕДМИЦА (да ползвам и аз големите букви) или 90% от заплата, което е по-НИСКО. Ама то все е така - в Германия защо фризьорката взимала 1500 евро, пък гениалният българин блъскал за 500 лева. Всеки ден по 100 такива мнения има тук (и не само). А че на фризьорката в Германия това и е брутна заплата (ако знае какво е бруто и нето изобщо) и после и остават 1200, а наемът и е 800 евро, това е друг въпрос. Тогава се почва: "Мен не ме интересува как е в Германия". И Антонио е същият: "Не ме интересува как е в чужбина, аз живея в България. Ама във Великобритания ..."

# 126
  • Мнения: 12 577
Човек се простира според чергата си, обаче майчинството е работа, а не почивка. Работа на пълен работен ден. И е обидно за тази работа да се плаща на майката по 380лв/ месец. Никоя детегледачка няма да се хване да гледа едногодишно дете по 9 часа на ден за тези пари. Ясла за едногодишни не във всяко носено място има.
Най-после взеха решение тази втора година да се изравни с минималната заплата, което е значително по-добро заплащане за труда на майката през тази втора година.

# 127
  • Мнения: 15 226
Майчинските обаче са обезщетение, а не заплата.
На запад оставам с впечатление, че се справят, въпреки че относителния размер и период на майчинство при тях е по-малък, отколкото у нас.
А у нас пък оставам с впечатлението, че мъжете имат по-голям проблем с ниските майчински, което ми е доста странно.

# 128
  • Мнения: 12 577
Обезщетение, да. Обезщетение за това, че  жената не е на работа, а гледа дете, което по своята същност също е работа.

# 129
  • Мнения: 101
Не всяка жена може да си хване "спонсор" и да разчита че като остане с минимален доход мъжът и ще я подсигури.Явно тук са много такива

# 130
  • Мнения: 15 226
Щом така ще разсъждаваме - тя гледа детето на бащата и той следва да ù заплати за това. Детето не е на работодателя (освен ако бащата не е шефът), не е и на държавата. Впрочем, държавата ще похарчи достатъчно да обучи това дете между 1 и 12 клас и евентуално държавна поръчка в университет (понеже надали родителите му ще имат пари да го образоват платено тук или да го пратят в чужбина).
Сега, не ми се ще да навлизаме в цирковете от СО, но аз наистина смятам, че мъж трябва да прави деца, които може да осигури поне на някакъв минимум, а не да изпада в ступор, понеже жена му втората година била взимала ниско майчинство.

# 131
  • Мнения: 2 039
Нарциса се изказа грубо, но съвършенно вярно.Държавата прави достатъчно като увелечи и втората година парите за майчинство.
Да не говорим за смешните суми които се плащат за ясли и градини.
Само да вметна сведение  от първа ръка-Германия,ясла 400евро  плюс храна ако искаш,още 150

# 132
  • Мнения: 12 577
Нито първата, нито втората година са от работодателя. Майчинството първата година е от НОИ, т.е от осигуровките, които жената си е внасяла. И от тези на мъжа й, пък и на всички нас, които се осигуряваме. Втората година е от друго перо. Когато аз бях майчинство, майките около мен изкараха втората година, използваха си натрупания отпуск и напуснаха по взаимно съгласие, три отидоха за четири месеца на борсата. Само една се върна на работното си място, но й предложиха условия, които да й изпият силите и сама да напусне (пратиха я в цех в съседен град). Друга позната с по-голямо дете години наред не успя да започне работа, при това непретенциозна (за продавачка). Отказваха й щом чуят, че има дете, макар че последното детето вече ходеше на училище, ама щяло да боледува, тя щяла да отсъства...
Това е. Ако държавата иска раждаемост, трябва да стимула тази раждаемост по всякакъв начин. Ако децата са ни ценност като общество. Щото "бизнесът" може и да реве по тв, че нямало кой да работи и много дълго било майчинството, ама колко от работните места са с условия, което да насърчат майките да се върнат след първата година? Нещо за плаващо работно време, намалено работно време, осигуряване на забавачка и подобни?

# 133
  • Мнения: 15 226
Всичко това е вярно донякъде, но не обяснява защо хората и ги мързи. Не навсякъде връщат майки с деца , нито пък ги карат да ходят в друг град (а точно това не беше ли само със съгласието на майката?).
Бизнесът реве, но на бизнеса му трябват хора да работят. Дори продавачка да е, ако е единствена и вземе болничен, поради което магазинът затваря - какво правим? Тоест какво прави тя - нали нейната заплата идва от продажби, каквито при затворен магазин няма. Точно непретенциозната работа не може да остане без работници. А за претенциозната се иска висше и/или умения.

# 134
  • Мнения: 101
В работата наблюдавам как колежки в детеродна възраст  (без деца )вземат 800 лв чисто и се хвалят че им стигат.Сменят гаджетата обикалят кръчми дискотеки дрешки обувки.Идват на работа направо от бара оплакват се че им се спи нямат търпение да се приберат и да легнат нямат никакви отговорности.Не отсъстват от работа никой не ги закача.В другия полюс виждам другите ми колежки с по 1 или 2 деца които взимат същите пари и определено не им стигат.Когато се наложи да отсъстват от работа за да си гледат болните деца се завихрят страхотни скандали от страна на началство и работодатели.Стресирани немигнали по цели нощи бдят над децата си изтощени.Една бала с пари за лекарства тичане по доктори/болници.Като се върнат на работа стрес натиск нападки все едно че са ходили на Малдивите а не са се грижили за децата си.Не семейните ехидно си чуроликат пораждайки поредната интрига щ.Възмущавайки се как може да има такива нагли колежки които излизат в болничен често пъти.Накрая самите работодатели те притискат сам да напуснеш.Имаше една колежка която трябваше да си вземе детето от градина най-късно в 5 и нарочно я държаха до 6 тя накрая се принуди да напусне.Пълна дискриминация върху младите майки.И накрая някоя финансово подсигурена ще ми каже че държавата ни гледала децата не не ни ги гледа.Просто няма толерантност за родителите защото за да имаш дете ти поемаш отговорността за неговият живот.И точно там където трябва не получаваш подкрепа във труден период на отглеждане на детето си получаваш заплахи за уволнение...

Общи условия

Активация на акаунт