Как смятате, че изглежда Ния от тетралогията на Талев

  • 7 411
  • 190
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 18 377
Ния изобщо не е властна жена. Тя е изключително красива. Но не е борбен тип. Прави много компромиси и е мил човек. Разбира се, с годините се променя. Но аз я виждам като мила и невинна в ранните й години поне.

От описанието на Талев не личи нищо такова.
Скрит текст:
Катерина беше хубава, но още по хубава от нея беше Ния, дъщерята на Аврама Немтур. Евгения Аврамова, с две-три години по-възрастна от Катерина, беше прочута хубавица. Имаше смесена кръв — майка й беше влахкиня или гъркиня и Аврам Немтур навремето я доведе от Лерин

Ния от нищо не се плашеше — някаква спокойна, дори студена светлина се преливаше в дълбочината на зениците й. Това е — мислеше си Катерина, — Ния от нищо не се бои, не се смущава, не се тревожи, така гледа тя, така говори, така държи главата си, така движи малките си ръце с дълги, заострени пръсти, с розови ноктенца. И пак не беше само това в нейното възмургаво лице — почти бледо и върху него жива и топла сянка на черните й лъскави коси, — в челото й, право и гладко, в правия нос с доста широчки ноздри. Все ти се ще да я погалиш, да докоснеш кадифената й прохладна кожа, да се притиснеш към нея, но ти се боиш от нея, а тя не ти се бои. Катерина би я целувала по сто пъти всеки ден — Ния я примамваше, но и не я допущаше съвсем близу до себе си. Катерина обичаше Божана повече от Ния, но Божана винаги беше готова плячка — кротка, свенлива, покорна, през сините й очи гледаше душата й, светла като цялата й външност, вярна и предана
Ния е по-скоро горделива, отколкото мила. (Мила е  Божана) . В борбата ѝ със Султана се вижда всичко друго, но не и склонност на компромиси и благост, а тя започва почти веднага след нанасяте ѝ дума. .. Напротив тя се бори да наложи своето, а когато разбира че борбата ще е за всичко иска да се изнесат.Склонна е и към инат - казва "да, майко" и си прави своето От бащината къщата се отказва от немай къде, защото добре проумява, че иначе трябва да загуби Лазар, но до края не спира да скърби за нея. Продава я чак когато той попада в затвора. Нейната жертва е един вид жертвоприношение и тя забременява, след като си дава най-скъпото. И както не е борбена, заедно с Руменова минава през чаршията.

# 166
  • Мнения: 18 757
Ния е отгледана по-богато и охолно от останалите момичета и донякъде затова им се вижда надменна. Но не е такава. Веднага с готовност отива в къщата на Султана, където е доста по-неуредено и бедно от това, с което е свикнала. Да, успява да наложи някои прости, нормални неща като здрава покривка на масата Simple Smile Но това са битовизми. Тя никога няма прак конфликт с основната си дразнителка Султана. Даже свекървата за малко да я затрие психически. Ния е много силен човек, но не е борбена в прекия смисъл, не влиза в кавги и спорове. Прави си по-късно каквото реши, особено след като идва и учителката Руменова.

# 167
  • Мнения: 6 799
Ния не продава бащината си къща. Съгласява се да я разрушат, за да издигнат там своята нова къща.

# 168
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Това е в началото, в "Преспанските камбани". Не в Камбаните, а по-нататък като че ли имаше идеи да я продадат - май за да спасят не Лазар, а Борис от затвора ли беше, да платят дългове ли, но не успяха да намерят купувач, нещо такова ми се върти. Дали Лордът смесва събитията, дали аз, или и двамата, не знам.

# 169
  • Мнения: 18 757
Ние искаше да продава къщата, и аз не помня коя точно, но накрая Бенковица - майката на Климент - им даде спестените си пари и с тях го извадиха Лазар от затвора. Не беше за дългове, ами Лазар и още няколко преспанци бяха в затвора. Огромна сума дадоха да го спасят, повече от за една къща. Къщите бяха по 100 лири примерно, а сумата - 300.

# 170
  • Мнения: 6 799
За освобождаването на Лазар от затвора им искаха 300 лири и тогава Ния споменава нещо за къщата. Новата къща, която Лазар е построил на мястото на бащината й. В крайна сметка 50 лири дадоха дядо Стоян и Кочо и 250 баба Бенковица.
Трите книги са от тези, които препрочитам и знам почти наизуст. Ако има нещо за продаване на къщата ще е в четвъртата "Гласовете ви чувам".

# 171
  • Мнения: 2 886
Къщата първоначално я отстъпват за девическо училище, не я продават, а после си построяват нова къща на мястото на бащината ѝ.

Последна редакция: сб, 02 сеп 2023, 08:11 от Sysly

# 172
  • Мнения: 6 799
"Литургия за Илинден" е от Свобода Бъчварова.
Последната книга на Димитър Талев от тетралагията е "Гласовете ви чувам".

# 173
  • Мнения: 18 377
Ния не продава бащината си къща. Съгласява се да я разрушат, за да издигнат там своята нова къща.

Не я продава, но се съгласява да я продадат когато Лазар е в затовора. Не се стига дотам, защото Бенковица дава парите, но самият акт е важен, защото къщата ѝ е много скъпа, но за да спаси Лазар тя се решава на жертва. Това е сакрален момент, скоро след тази жертва тя разбира, че бременна.
B202, ние не толкова че е надменна, колкото е горделива. Тя не коя да е, а най-личната мома в Препса. А относно лампата, сребърните лъжици и покривката - това далеч не са битовизми, това е символ на промяната. И тъй като Султана не приема промяната, а иска да държи всичко под похлупак започва борбата между нея и Ния. Борба не значи непременно скандал. Да правиш нещо на инат също е вид борба. Обратното на това е покорството, а Ния далеч не е покорна. Дори самото ѝ отделяне от Султана става след борба. Ния се бори за всичко - първо да спечели Лазар, после да наложи вижданията си, след това да се отдели и накрая -  за да забременее и роди. Дори сина ѝ има името Борис, защото е борец, излиза от нея с борба.


книгите са
1. Железният светилник
2. Преспанските камбани
3. Илинден
4. Гласовете ви чувам

Но аз ценя особено първите две, защото са свързани с Любовният живот на Лазар и са до смъртта на Султана. По-нататък вече става политическа тетралогията.

# 174
  • Мнения: 18 757
Ния забременява супер трудно. Не с борба, а с чист късмет и от спокойствието, че вече не живее със свекървата. Името Борис го избира Лазар.

# 175
  • Мнения: 18 377
Именно защото е супер трудно забремянява с борба - включително с ходене при Ташка Утката.
Книгата има богата символика, казано е, че тя плаща за чужди грехове, а такива има доста - веднъж на баща ѝ (този грях е изкупен, когато тя се отказва от къщата), и втори път на Султана (която веднъж убива Катерина  при раждане, а втори път се зарича да не влиза в къщага на Ния която се отделила) и трети път изкупува греховете на Вардарски, който я гледа с похотливо око (Вардарски умира малко преди да забременее)

Талев е вкарвал адски много символи, а Ния се опитва непрестанно да налага нови виждания, нови идеи - било чрез покривка, ламба или нещо друго. Лампата се превръща в символ на промяната, а еснафският начин на мислене на Султана - на статуквото и консерватизма. В даден момент Ния разбира че или трябва да води ежедневни битки със Султана или да се отдели. Впоследствие самото отделяне е една голяма битка, тя отнема почти половината книга. Стига се там че дори Лазар се ожесточава срещу майка си и когато Ния е в късна бременност той съобща на всички женски роднини да я наглеждат, но не й на майка си.
Не знам защо но за Султана мога да си представя само две актриси - Цветана Манева и Златина Тодева.

# 176
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Четвъртата е "Гласовете ви чувам", третата е "Илинден". "Литургия за Илинден" е от Свобода Бъчварова.
Горката свекърва, оказа се виновна и за незабременяването на Ния. Wink Не мисля, че авторът е имал предвид подобно нещо, въпреки разпространеното вярване, че от успокояване се получава.


Не се сещам да има такова ожесточаване на Лазар срещу майка му, категорично. Символи в книгите има в изобилие, и в тази има.
Някои символи са несъмнени, но според мен има и други, които читателят си ги намира, без авторът да ги е имал предвид.

Сещам се, една съученичка в училище навремето "откри" при Ния такъв символ на модерност - дълго време няма деца като съвременните жени, които раждат късно. Не и се присмивам, а го давам като ясен пример как читателят си наглася какво е искал да каже авторът дори когато не е искал. Wink

-----

Сега порових в Читанката - в "Илинден" има такъв момент, в който Лазар и Ния търсят пари за освобождаването на Борис от затвора и Лазар си мисли да заложи къщата, но няма кой да му даде пари за нея, едни нямат, а на по-заможния Илия Роглев, уж съмишленик, не му се дават. После Ния отива при дъщерята на нейната позната туркиня, омъжена от баща си за някакъв бей и нещастна с него, по ясен намек на автора. Тя чрез бея урежда освобождаването на Борис, когото помни като дете. Може от това да ми е останал спомен за продаване на къщата, а може и друго да е имало, нямам време да ровя всичко, така или иначе е дребен детайл.

Последна редакция: пт, 01 сеп 2023, 21:59 от Магдена

# 177
  • Мнения: 2 886


„Гласовете ви чувам“ е последният роман на Димитър Талев от тетралогията му за живота и революционните борби на българите в Македония през XIX и началото на XX век, включваща още „Железният светилник“, „Преспанските камбани“ и „Илинден“.
Романът е завършен през лятото на 1965 година и е публикуван през пролетта на 1966 година.
Сюжетът на творбата проследява живота на младия син на Лазар и Ния Глаушеви Борис след потушаването Илинденско-Преображенското въстание.

# 178
  • Мнения: 6 799
Сета последно кой е последният роман? Поне извинение дължите за категоричността си...

# 179
  • Мнения: 2 886
Сета последно кой е последният роман? Поне извинение дължите за категоричността си...

Не знам към кого е въпроса, но ако четете ще разберете.

Общи условия

Активация на акаунт