Американски колеж - двадесет и девета тема

  • 50 280
  • 669
  •   1
Отговори
# 630
# 631
  • Мнения: 1 232
А как стоят нещата с финансирането при приема след 8 клас? Предполагам, че пълни стипендии няма, но частично финансиране? Или е далеч по-ограничено?

# 632
  • София
  • Мнения: 5 046
Не знам, но мисля, че може да се кандидатства за финансова помощ. Преди интервюто се провеждаше през юни и до няколко дни обявяваха резултата. Не помня срока за записване кога беше, но май имаше време да се подадат документи за разглеждане от финансов отдел. Така или иначе за "старите" ученици мисля, че финансовите условия за новата учебна година стават ясни на по-късен етап - дали не е септември?

# 633
  • Мнения: 81
За "старите" ученици - в края на месец август.

# 634
  • София
  • Мнения: 600
"... определи таксите за обучение за учебната 2024-2025 г. на 9 570 евро за българските ученици. Колежът ще отдели 2 500 000 лв. за намаляване на таксите за обучение на ученици с доказани финансови нужди."
Досега знаеше ли се бюджета за намаляване на такси?

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 13:17 от Supermint

# 635
  • Мнения: 14
Има в Cornell, Upenn, Berkeley, Duke, Vanderbilt, Emory, Notre Dame, Williams, UCLA.

Alice, това е, което имаме като информация в темата.

+трима в Йейл + двама в Amherst  + Дартмут + John Hopkins (медицина):  пак от темата.

В този ред на мисли, не може ли да се говори с ръководството на колежа да възобнови една стара практика да се публикува някъде по това време на годината списък с университетите, в които са приети колежаните от съответния випуск?
Подкрепям, темата силно ме вълнува. Ако имате идея как това да стане, ще се включа. Преди няколко месеца на среща на общността в Колежа лично помолих двете директорки за такава статистика, обещаха, но досега няма резултат. По мое мнение всяка информация, не само за това в кои университети има приети, но и колко за записани и при какви финансови параметри, е ценна. За това какви проекти и награди имат приетите, ще е трудно. Тази година разбрах и за друг фактор, който играе решаваща роля, а именно дали има завършили съответния университет от семейството. За съжаление не вярвам да го направят. Затова разчитам повече на информацията, която си разменят децата помежду си. Сигурно хората имат основание да не споделят, предвид ширещата се завист и хейтърство. А би било толкова полезно, за нас-следващите.

# 636
  • София
  • Мнения: 5 046
Не мисля, че legacy admissions се отразяват на международните студенти.
Колкото до финансовата помощ - дават информация от колежа, но като общи суми, получени от даден университет. Това е максимума, който може да се даде, другото е лична информация. Тези общи суми не са много информативни, защото зависи между колко човека се разпределят и какво е финансовото състояние на техните семейства. Така или иначе в университетите или колежите с blind admissions финансовите възможности не определят приема, а броят на тези институции за международни студенти расте. Преди две години Дартмут  прие тази политика, мисля, че наскоро и Браун. От колежите Amherst е с такъв прием.
Щом от колежа са обещали статистика, би трябвало да я получите, но вероятно отнема време да се съберат данните. Наскоро погледнах сайтове на топ частни училища в САЩ - не видях някое от тях да публикува подобна информация на сайта си. Има за броя записани в последните 3 години (без випуск 2024), но не и къде и колко ученици са приети от даден випуск. АК също има подобна информация на сайта си, без брой записани.

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 16:57 от Prizma

# 637
  • софия
  • Мнения: 4 991
Според мен да се споделя какви проекти, заслуги и извървян път има някой ученик/студент единствено ще ограничи пътя на учениците, защото те ще започнат да следват “модел”, който някога за някого е бил успешен, но дали е И техния е друг въпрос

Иначе и з мисля, че трябва да се публикува накъде продължават учениците. Съксес сторитата са от силните мотиватори и е ценно да знаеш, че разни неща са възможни Simple Smile

# 638
  • София
  • Мнения: 5 046
Сега погледнах и видях, че много се е увеличил броят на need blind университети и колежи:

https://www.google.com/search?q=us+universities+with+need+blind+ … e-mobile&ie=UTF-8

# 639
  • Мнения: 14
Съгласна съм с вас. Впрочем, аз помолих каквото е възможно да се публикува, за да е достъпно за всички, а не съм искала информация само за себе си. Смятах, че ако е само статистика, няма да наруши ничие лично пространство. Просто исках да се ориентирам къде шасовете са по-реални, извън need blind. ( Призма, благодаря за линка). А що се отнася за legacy -то, тази година има кандидати от Колежа, на които изглежда е помогнало да бъдат предпочетени, затова го споменах. Но не искам да изпадам в подробности, за да не се изтълкува погрешно.

# 640
  • София
  • Мнения: 2 884
В платформата, която ползва нашето училище, в помощ на учениците при тяхното кандидатстване, има статистика колко деца от това училище и в кои години са кандидатствали в даден университет. Например: 2 ученика са кандидатствали в Принстън през 2019, 5 ученика са кандидатствали в UPenn през 2018 и т.н. Не се дава повече никаква информация. За сметка на това обаче в платформата има всевъзможни статистики за всички колежи. Отделно бях споменала и миналата година тук в темата, че в инстаграм профила на нашето училище актуализират всеки ден информацията за приетите и потвърдили/изчакващи решение ученици къде и какво са кандидатствали, както и с какъв спорт са приети.

Информацията, която се споделя тук, лично за мен не е полезна, защото винаги е от рода на “има 2 приети деца в Харвард, 1 прието дете в Принстън” и т.н. Първо не знам колко е достоверна тази информация, второ не става ясно какви усилия са положили тези деца, за да постигнат този успех. Има риск да се създаде някакъв модел, който не е универсален, както е отбелязала Амели по-горе, но каквато и да е информацията, моето дете нито е свирило на муз.инструмент, нито има световни олимпиади, но пък има да покаже други неща, които са си конкретно негови. От споделянето на такава информация лично аз бих помислила върху идеи, които са подходящи за моя ученик, отколкото да следва някаква рамка. Особено що се касае до extracurricular activities.

Но споделената в този си вид информация в темата за мен няма добавена стойност, освен да напишем “Честито за този успех!”.

# 641
  • софия
  • Мнения: 4 991
Гарантирам ви, че когато се напише, че има еди колко си приети еди къде си, е напълно вярно. Може да се изпусне някой приет някъде,  за когото не се знае, но когато напишем, че еди колко си са приети еди къде си, това е 100 % вярна информация.

Всъщност кой очаквате да даде информация за активностите на учениците? Колежа ли? Или тук списващите?

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 22:21 от Амели

# 642
  • Мнения: 41 394
Колко ученици са кандидатствали някъде може да е подвеждаща информация, защото никой не кандидатства само на едно място.  Тоест може да се напише, че има кандидатствали в Харвард, Принстън, МИТ, Кеймбридж, Импириъл, но реално да става дума за едно дете.
Същото е и с приетите - ако всички приемат въпросното дете статистиката ще говори за приети в.... (чети горе), но всъщност ще имаме един приет.

А иначе в САЩ приемат по толкова странни критерии, че трудно някой ще даде надеждни препоръки какво да се прави. Основно зависи от това каква конфигурация от типажи търсят и какви им липсват/от кои имат в повече измежду кандидатите. И според мен каквото и да казват официално, неофициално гледат и да не приемат много студенти с високи стипендии.

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 22:31 от Черна станция

# 643
  • София
  • Мнения: 5 046
Приемът в САЩ се състои от много компоненти:
- Успех от дипломата;
- Резултати на тестове;
- Дейности;
- Отличия;
- Есета;
- Препоръки;
- Фнансов фактор, ако не е need blind университетът;
-Евентуално интервю;
-Евентуално писмени материали или някакво портфолио.
Кой може да каже кое е натежало  за нечий прием - комбинацията от горните неща (т.е. всички са били еднакво важни) или 2-3 неща са били решаващи, макар по други критерии кандидатът да не е е бил с топ показатели? Ние тук сме се питали имат ли тежест АР тестовете и нямаме еднозначен отговор - за някои може да са имали, защото са събмитвали, за други не са имали, защото не се събмитвали. Може ли тези, които не са събмитвали да посъветват - не, не се занимавай с това, излишно е? Може ли тези, които са събмитвали да кажат - да, мен заради тях ме приеха?
Според мен, колкото и да е клиширано, човек трябва да остане верен на себе си - да прави нещата, които харесва и в които е добър. Няма смисъл от опити да се "хакне" системата.

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 08:10 от Prizma

# 644
  • Мнения: 1 043
Здравейте,
Някой запознат ли е дали промяната, относно броя дни от 3 на 15 за отсъствие на ученика по семейни причини, е валидна и за колежа? Писах мейл, но все още нямам отговор.

Общи условия

Активация на акаунт