Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 28 313
  • 776
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 4 688
Револют имат доста гадни условия, ако се зачетеш. Нищо не ти е гарантирано. И колко пари да сложиш в такъв случай?

Как се инвестира алтернативно - трябва все пак да имаш някакви познания и да си търсиш информация. Вложеното не ти е гарантирано. Мнозина не знаят, че трябва да проверят инвестиционния посредник има ли лиценз. Чуват истории за измамени и се стряскат. Имаш два варианта - онлайн, с договор от разстояние. Адски нетипично и притеснително за мнозинството българи. Или на място, но трябва да отделиш време, да ходиш, да питаш, да подпишеш договор, пък доходността не е гарантирана.

И с това, че чужди банки ще дойдат на миниатюрния ни пазар да предлагат високи лихви - колкото дойдоха инвестиционни посредници, пенсионни компании и пр. Преди години, когато тук лихвите бяха много високи, имаше големи компании, които отиваха в Австрия, Германия и вземаха кредити там. Не повлия по никакъв начин на конкуренцията тук.

# 466
  • Мнения: 4 450
Не е вярно, че хората  въртят парите от едни имоти в други или непременно гледат на имота като на нещо, което  носи доходи.
Скрит текст:
В конкретния случай човекът не желае  да  отдава въпросното помещение, защото преди си е имал проблеми с наемател. На нас би отдал , защото сме близки, но ние не бихме наели, защото за да ползваме  трябва да се поръча по-висока метална ролетна врата и сот, а не е разумно без сигурност за бъдещето.
Човекът не може да превърти имота в друг, защото е във възраст, в която кредитите са проблем, а децата му са на другия край на света и нямат интерес към пазара у нас.
Ситуацията е:  затваряме едни пари в имоти на отговорно пазене и чакаме децата един ден да го мислят. С напредване  на  възрастта обичайните неудобства съпътстващи отдаване - ремонти и разправии с наематели  се превръщат в бреме, което гледаме да си спестим, защото си имаме достатъчно с влошено здраве, умора  и по-труден достъп до кредити.
 Ако политиката на банките -без лихви  не бе променена на времето ,  вероятно нямаше да сме в тази ситуация с пазара на имоти, защото хората на възраст сме все повече. Налага се и ние, и младите, които имат нужда от тези затворени имоти по равно  да носим негативите на чужди решения.

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 11:45 от mamamari

# 467
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
Ситуацията е:  затваряме едни пари в имоти на отговорно пазене и чакаме децата един ден да го мислят.
Е да ама децата искат новичко.

# 468
  • Бургас
  • Мнения: 6 116
И като се споминем, още един дерт за децата, да се чудят какво да го правят и как да го делят. Без да сме ги питали искат ли, не искат ли. Свекървата на майка ми цял живот държа скатан един комплект чисто нови тенджери, щото да останат нови за децата и внуците. И вдигна див скандал, че майка ми взела малка тенджерка да стопли млякото на бебето (брат ми). Развалила чеиза.
Пазим, крием, държим заключено, а животът си върви, децата растат, имат собствено мнение и собствени нужди.

# 469
  • Мнения: 1 035
Аз имам проблем с такива наследствени имоти, от всички се отказвам, но пък и не може да не ги поддържам. Нито могат да се продават, че са общи, неразделени, хем трябва да поддържам моята част. Малко по малко ги прехвърлям, айде остават и някакви жилища, но по малки нас. места, пак са си проблемни. Апартаментите пък, уж ги държа застраховка, но пари и по тях си летят. Засега от земеделската земя не се отказвам Simple Smile. Хората трупали, стискали, строили, взимали, да има за поколението, то пък неблагодарно. Какво да го правя? Навремето може и да е изглеждало перспективно, но сега по селата няма нормален живот. Аз това се чудя, хайде ние стискаме до последно, трупаме, ама какво за кога? Случвало ли се е (познавате ли) на някой такива бързи продажби на имоти в екстремна ситуация, когато трябват пари спешно?

# 470
  • Мнения: 2 522
Това, че нямало алтернативи и нямало какво да правят парите, а така щели да оставят нещо на децата, пък е толкова непремислено...
Най-простата алтернатива е тази, която хората ползват от 10,000 години - злато. Не се обезценява, не иска данъци или нотариуси, не гори, не ръждясва, не му протича покрива. И като умреш, ако има в гърнето 300 жълтици и имаш 3 наследници - по 100 на всеки и са готови с делбата за 5 минути.
Има и по-модерни алтернативи, разбира се, но да кажем там трябва и малко проучване и действия.

# 471
  • Мнения: 1 035
Това, че нямало алтернативи и нямало какво да правят парите, а така щели да оставят нещо на децата, пък е толкова непремислено...
Най-простата алтернатива е тази, която хората ползват от 10,000 години - злато. Не се обезценява, не иска данъци или нотариуси, не гори, не ръждясва, не му протича покрива. И като умреш, ако има в гърнето 300 жълтици и имаш 3 наследници - по 100 на всеки и са готови с делбата за 5 минути.
Има и по-модерни алтернативи, разбира се, но да кажем там трябва и малко проучване и действия.

Е тия неща, няма как да обясниш на хора, които са участници в ПСВ и ВСВ (златото на прадядо ми е конфискувано през войните (балканска, междусъюзническа), на сина му (дядо ми) пък имотите, инвентара, оборите... Един пък друг заможен роднина убит и обран, че знаели че къта злато ...

# 472
  • Мнения: 4 450
Не мисля че имам правото да държа сметка на някой друг относно решенията за собствеността му.  Още една  причина  да  останем   приятели и след отказа . Безкрайно ценя и споделям  амбицията, но  си имам принципи.
Моите сделки пропаднаха, но ще се радвам да чета за успеха на вашите. Късмет.

# 473
  • София
  • Мнения: 330
Факт е, че се затварят пари в имоти и,че на част от хората в момента не им трябват тези пари. Което означава, че има хора с чудесни доходи и позиция. Няма лошо. Ноооо все пак имот на 60 плюс години, дори и с добра локация пак си е стар имот. Не, че няма да има интерес, но въпроса е кога и на каква цена.
     Тези дни ходих в Изток на разходка, после на гости в една част от Белите брези- бях направо втрещена колко стари, празни затворени апартаменти имаше специално в Изток, в Стрелбище не бяха толкоз стари- в ЕПК-та Thinking Може би общи наследства или хора в чужбина или хора ги държат за нещо си(не им трябват пари). И да всеки има право да прави каквото си иска с неговото. Просто в момента на пазара е мъртвило...няма нищо на вторичен пазар и затова така се строи. Не е само нужда от новото. Бих купила и в ЕПК-то в Стрелбище, и старите в Изток, на приемливи пари, разбира се. Но дори ги няма на пазара. Това пък е шанс за именно изостаналите имоти, за които се пишеше по-горе.
     Но да, в един момент,ако излезнат и всички държани апартаменти за деца, които няма да ги ползват, определено ще е по-различно. Става ми тъжно, че в последно време част от имотите, които гледаме ние или приятели са пазени за деца, които няма да се върнат повече тук... Като приключат сделките ще пиша, точно за колко са били обявени и за колко са купени. Но досега и 3-те имота, които близки ще купуват са намалени средно с около 25 к евро!(Имоти под 250 к евро)Това поне може да е полезно на някой Simple Smile
    Инак и ние скоро ще закупиме, далеч не в желан квартал, но това е положението. Не всичко в живота става както си го мечтал. Важното е да извлечеш максимума от ситуацията и да продължиш напред. Поне идните доста години няма да се занимавам с имоти Sweat Smile

# 474
  • Мнения: 2 522
Е тия неща, няма как да обясниш на хора, които са участници в ПСВ и ВСВ (златото на прадядо ми е конфискувано през войните (балканска, междусъюзническа), на сина му (дядо ми) пък имотите, инвентара, оборите... Един пък друг заможен роднина убит и обран, че знаели че къта злато ...
Е то ако дойде режим, който тръгва да конфискува, най-лесно ще започне с недвижимите имоти, както са направили комунистите след 1944 г.
Имотите ги има в регистър и се знае кой колко има. Същото и с банковите сметки. Ако помните Кипър като го беше закъсал* преди десетина години, предприеха "подстрижка" на частните депозити в банките:

Какво пречи Баце, Коце, Делян Пеевски или който дойде на следващите или по-следващите избори, да каже "държавата го закъса, братя българи, ще се наложи "подстрижка" на депозитите ви"?
А едно злато в гърне няма нужда никой да знае къде си го закопал, или биткойни в 'студен' портфейл.

---------------------
* Като страничен факт споменавам двете главни причини да го закъсат: (1) банките им купили твърде много гръцки държавни облигации, които бяха паднали по това време, и (2) - изненада - отпускали твърде много кредити за недвижими имоти, които не могли да си върнат. Ето от една статия от това време:

Това за тези, които питат - откъде накъде БНБ затяга изискванията към банките при какви условия да отпускат ипотеки? Ами за да не наложи "подстрижка" на парите ви, затова.

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 16:09 от chris78

# 475
  • Мнения: 2 840
Тинтита, Чрис, сами потвърждавате тезата ми, че българина държи до гроб. Убеждението е силно оръжие и доста често ирационален подход. Иначе да отговоря и на крис и другите коментирали банки, депозити и инвестиции. Ами сещате се, че парите циркулират в затворената банкова система. Няма къде другаде да отидат българските левове. Когато банките кредитират (а те се насират да го правят) парите се увеличават. И понеже дюшечечните спестявания са силно нестимулирани от държавата, всички хора си държат парите в банки. Така парите растат и се движат в имоти. Финансовата култура е ниска, но последните 5г започна доста да се подобрява от неволя. Въпроса е че в даден момент ще се осъзнаем, че имаме прекалено много имоти и малко хора и някои хора, които загряват по-бавно, ще изгорят, но други ще спечелят. Един черен лебед (това е изключително рядко и неочаквано събитие) ще преобърне народо психологията в стил 44г, 97г, 09г, 14г и тн. И преди съм ни оприличавал на китайците - слаба финансова култура, забрана за изтичане на пари извън държавата, силна увереност в имоти, масово строителство. Ама идете ги вижте сега. Като чуят за имот и бягат с двеста. Рязно им се изпари желанието за имоти за десетилетия напред. Да не стане и у нас така.

# 476
  • Мнения: 1 035
Абе да не става, като сме тръгнали с черногледството, но то и не отговаря на въпросът ми - при черен сценарий, нотариални актове ли ще ядем? Кога се налага да ползваме тези имотни застраховки? Да, прадядо ми е предал всичко, което подлежи на мобилизационно назначение (волове, коне, селскостопански машини, да теглят оръдията, дори му и върнали после един кон, поочукан), но знаели че има и злато, той е дал, това което предполагали. Но нали се сещате, че само на черно може да се продава другото злато, което е скрито, т.е. под цената. Щото ако скриете златото, после какво, ще си го разтваряте във водичка и ще го пиете ли Simple Smile. Ако ти трябват подслон/храна/ ще плащаш в жълтици. Аз си имам няколко наполеона, останали от скритото гърненце, но това са си вече фамилни спомени. Другият ми дядо, "со малко кьотек" е предал доброзорлем остатъка от семейното имане на дрОгарете ТКЗСари. И после като му ги върнаха остатъците какво да ги прави, имоти, вече ненужни на никой.

# 477
  • Мнения: 316
Нека малко разведрим темата-

# 478
  • Мнения: 2 522
Абе ако дойдат такива другари пак, недай боже, със златото можеш да избягаш в друга държава. Как мислиш са бягали евреите от Хитлер към САЩ и други държави - с германски марки в джоба ли? Обръщали са каквото могат в злато и диаманти и след това по цял свят ако носиш злато си добре дошъл.
Още по-лесно е с биткойни - там само трябва да помниш паролата, а не да ги пълниш в гащите си. Но аз някак си още им нямам доверие - може би след няколко години, като се наложат още.

# 479
  • Мнения: 99
Нека малко разведрим темата-

Хаха, аз си тръгнах, без злато и наполеони.

Общи условия

Активация на акаунт